Лекарят Ланс Лиота, професор в университета “Джордж Мейсън“ във Вирджиния, САЩ, проучи странния случай на Джон Холис, американски писател, който живял с приятел, заразен с COVID-19 и заболял тежко през април 2020 г. Но болестта въобще не засегнала Холис, предава "Дарик".
„Бяха две седмици, в които изпитвах много страх“, разказа Джон Холис пред BBC Mundo. "Две седмици чаках болестта да ме удари, но така и не се случи", добавя 54-годишният мъж.
Така изследователите установили, че Холис не само не е бил заразен с COVID-19, но и че тялото му имало „супер-антитела“, които го правят трайно имунизиран срещу вируса. Американският писател уверява, че това е "едно от най-сюрреалистичните преживявания" в живота му.
"Взимахме кръв от Холис по различно време и сега тя е златна мина за изследване на различни начини за атака срещу вируса“, изтъкна Лиота. По думите му антителата на Холис така се напасват към характерните спикули на SARS-CoV-2, че коронавирусът въобще не може да се закрепи към клетките му, и така е напълно обезоръжен – не може нито да заразява, нито да се възпроизвежда в тялото.
Докато при „простосмъртните“ когато новият коронавирус попада за първи път в телата им, на клетките им трябва време, за да изградят антитела за борба с вируса, през което време патогенът се разпространява през тялото.
Изследователите посочват, че антителата на Холис са толкова мощни, че писателят би бил имунизиран дори срещу други варианти на SARS-CoV-2. Нещо повече – дори ако би могъл „разреди антителата си до едно на хиляда, те пак ще унищожат 99% от вируса .
Сега науката изучава тези видове антитела, за да подобри ваксините COVID-19. Не само с тези на Холис, но и на други като него, разкри Холис.
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.