Тринайсет руснаци са получили обвинения за намеса в президентските избори в САЩ през 2016 г., спечелени от Доналд Тръмп. Това обяви екипът на специалния прокурор за т. нар. "руско разследване" Робърт Мюлър. В текста, обаче, се описва, че към юли 2016 г. - времето на конгресите на двете големи партии в САЩ и 3 месеца преди президентските избори - само в отдела в Санкт Петербург, занимаващ се с обработване на американци през социални мрежи, са работели около 80 души.
Отделно екипът разпространи 14-то име - на 28-годишния американец Ричард Пинедо от Санта Паула, щата Калифорния, който се е признал за виновен като съучастник в действията на руснаците и съдейства на разследването.
Още в началото на заемащият 37 страници документ за руснаците се припомня, че американските закони забраняват чужденци да поемат разходи или да правят финансови дарения с цел да повлияят на федерални избори. Освен това е забранено на представители на чуждестранни правителства, юридически или физически лица да извършват политическа деност в САЩ без да са се регистрирали преди това в министерството на правосъдието.
Трима от руските граждани са обвинени в заговор, а петима - в кражба на самоличност, гласи документът, публикуван от американското Министерство на правосъдието. Три руски компании също са включени в обвинителния акт, според който обвиняемите са използвали компютърни системи в САЩ, за да скрият "руския" произход на дейностите си.
"Обвиняеми, които се маскират като лица от САЩ и създават фалшиви самоличности в САЩ, са управлявали страници в социални мрежи и групи, замислени така, че да привличат американска публика," се казва в документа, цитиран от Би Би Си.
В списъка е включена и организацията "Агенция за интернет изследвания" - т. нар. "Фабрика за тролове", свързвана със създаването на съдържание в социалните мрежи, за което разузнавателната общност в САЩ смяташе, че е целяло да повлияе на резултата.
Сред руските граждани, срещу които има повдигнати обвинения, е и бизнесменът Евгений Пригожин, свързван с "фабриката". В документа, разпротранен в петък, се казва, че той е плащал разходите за операцията. Известен като ресторантьора, обслужващ официални мероприятия на президента Владимир Путин и доставящ храни за редица държавни учреждения и училища, той често бива наричан "Готвача на Путин". Пригожин вече е в списъка на санкционирани руснаци заради украинската криза.
Другите имена в списъка са:
- Михаил Бистров (това е генералният директор на Фабриката за тролове)
- Михаил Бурчик (известен като Михаил Абрамов, това е изпълнителният директор, т.е. втората по важност позиция след тази на Бистров)
- Александра Крилова (директор във Фабриката за тролове, третата по важност ръководна позиция)
- Анна Богачова (ръководител на отдела за анализи в проекта за намеса в политиката на чужди държави, включително САЩ)
- Сергей Полозов (отговарял е за закупуването и наемането на компютри и сървъри, с които да се прикрие руският произход на операцията)
- Мария Бовда (известна като Мария Беляева, ръководи проекта за маниплиране на политическия живот в други страни)
- Роберт Бовда (заместник на Мария Бовда)
- Джейхун Асланов (надзирава много от операциите срещу американските президентски избори през 2016 г., генерален директор на "Азимут" - една от компаниите, през коята са минамали плащанията за Фабриката за тролове)
- Вадим Подкопаев (анализатор в проекта за манипулиране на политиката в чужди държави, отговарял за анализиране съдържанието на американски социални медии и за изработването на адекватни послания, които да се разпространяват сред американските избиратели
- Глеб Василченко (отговарял за публикуването, проследяването и обновяването на послания в социалните мрежи, представяйки се за американец или за американски неправителствени организации)
- Владимир Венков (извършвал е същата дейност като Василченко)
- Ирина Каверзина (извършвала е същата дейност като Василченко и Венков).
Говорителят на външното министерство в Москва Мария Захарова вече определи обвиненията, отправени от американските власти, като "абсурдни". "13 души се намесили в американските избори?! 13 срещу разузнавателни служби за милиарди? Срещу разузнаването и контраразузнаването, срещу най-новите технологии? Абсурд! Да., написа тя в профила си във "Фейсбук", съобщава още "Дневник".
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства