23 Ноември, 2024

ИСА с анализ и прогнози за събитията у нас след изборите на 27 октомври

ИСА с анализ и прогнози за събитията у нас след изборите на 27 октомври

Провал на процедурата за съставяне на редовно правителство и пореден вот биха били катастрофа за настоящата българска политическа класа, като я делегитимират окончателно. Оттук – и катастрофа за цялото общество.

Това се посочва в анализ на събитията у нас, в Европа и в света през октомври 2024 година на "Института за стратегии и анализи" (ИСА), публикуван със заглавието: „И след седмите избори политическата криза в Бългаия, Европа и света". Фокусът  е насочен към политическата ситуация у нас след седмите парламентарни избори и възможността България да има редовен кабинет.

ГЕРБ е на ход. Това е партията, на която бе делегирана най-голямата отговорност за конструирането на следващата изпълнителна власт. Резултатът задължава Бойко Борисов да направи и немислимото, за да успее да състави редовно правителство с първия мандат, изтъкват анализаторите.

Политическият реализъм сочи, че вариантите пред ГЕРБ-СДС са основно в две посоки. Първата е за коалиция с ПП-ДБ (плюс трети партньор при всички трудности на този процес). Но подчертаваме следното: ако условията на ПП-ДБ са неприемливи (равноотдалечен премиер, санитарен кордон и т.н.), то партията ГЕРБ няма да приеме този вариант.

Втората посока е за политически кабинет на ГЕРБ-СДС на малцинството с осигурена парламентарна подкрепа.

Компромиси от страна на политическите сили при търсенето на формула за кабинет могат да бъдат направени, ако има гаранции/признаци, че ще бъде създадено стабилно правителство. Засега такива гаранции липсват.

Политическият прагматизъм изисква обаче да се избегнат осмите избори, а правителство на малцинството с широка подкрепа (ДПС-Ново начало, БСП, ИТН) е по-вероятно да стане факт, отколкото римейк на „сглобката“.

От гледна точка на електоралното влияние ПП-ДБ не са тези, които ще диктуват условията, се посочва в анализа.

Кампанията на ПП-ДБ бе на първо място анти-Пеевски, тъй като неофициалната коалиция с ГЕРБ-СДС и ротационното правителството отнеха аргументите им анти-Борисов. Но те взаимодействаха и с Пеевски, а най-видимият резултат от тази колаборация са промените в Конституцията, част от тях обаче отменени от Конституционния съд.

Може да се допусне, че в коалицията използват друг факт: ГЕРБ са под натиск, тъй като при няколко провалени опита като първи носители на мандата нямат право на грешка.

Нещо повече: при осми вот политическата криза може да стане вътрешно-партийна за ГЕРБ и в партията да се отключат процеси, сходни на тези в БСП и ДПС.

В известен смисъл ПП-ДБ са в много неудобна позиция – ако искат да запазят електората си, трябва да атакуват яростно тези, с които направиха „сглобката“ и с които пиха „мазно кафе“. Проблемът е и в това, че „Продължаваме промяната“ се радикализира, а различията с ДБ стават все по-видими, коментират анализаторите.

Що се отнася до Делян Пеевски – в него вече не се отразява светлината/авторитета на Ахмед Доган. Пеевски има собствена тежест и води формация, чийто електорат надгради. Тя има потенциал да расте, особено ако стане част от изпълнителната власт в България.

От друга страна  Въпросът за влиянието на ДПС–Ново начало намери отговор през избори. Напълно изчистен той се свеждаше до битката между Делян Пеевски и Ахмед Доган (въпреки че двамата никъде не се изправиха директно един срещу друг), а резултатите показаха победа за Пеевски.

Войната между двете фракции на ДПС – АПС и ДПС-Ново начало обаче няма да приключи с края на тези избори. Точно обратното – би могла да се изостри, тъй като битката за марката не е приключила. Прогнозата ни е, че шансовете за успех се накланят към Новото начало, докато Доган и хората му вече участваха в избори с друга коалиция. Според устава на ДПС това ги изключва от партията. Оттук нататък Пеевски ще може с още по-голямо основание и със самочувствие да влезе във владение на марката ДПС.

Политическите сили отчитат повече гласове и всяка от тях би могла да интерпретира участието си като победа, но това е от гледна точка на математиката.

Политическата логика е друга и от нея може да се изведе ясната тенденция -  че антисистемните нагласи набират скорост, като „Възраждане“, ИТН, МЕЧ и „Величие“ общо взимат вече близо 700 000 гласа. Това е дял, чийто мащаб трябва да светне една червена лампа.

В същото време изборите бяха тест за лявото обединение. Импулс за прилив в електоралната подкрепа може да дойде не само от обединението вляво, но и от видимото подмладяване на БСП. Това е процес, който трябва да се задълбочи.

Предизборната кампания бе ориентирана към твърдите ядра. Партиите се опитват да решат политическата криза през най-верните си симпатизанти, а това е невъзможно. За да бъде решена кризата, гражданското участие и обществената база трябва да бъдат разширени, се изтъква в анализа на ИСА.

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас