Въпросът ще се включи ли Беларус във войната в Украйна беше актуален преди руското нахлуване на 24 февруари. Тази седмица той отново излезе на дневен ред, след като беларуският президент обяви, че Украйна била планирала да взриви нещо и на територията на неговата страна:
"Доведете до знанието на президента на Украйна и на всички други безумци там, ако са останали още такива, че Кримският мост ще им се стори цвете, ако се осмелят да докоснат с мръсните си ръце дори метър от нашата територия", заяви Лукашенко, а след това обвини и Запада, че се готвел да го нападне - с диверсионни отряди политемигранти от Беларус и дори с ядрено оръжие.
Не закъсня реакцията на Украйна, която предупреди Лукашенко да не влиза във войната. От друга страна, Западът настоя да не предоставя територията на страната си за руски обстрел срещу Украйна, както тази седмица за дроновите удари срещу Киев.
Въпросът влиза ли Лукашенко във войната или пак ще успее хитро да се измъкне, коментира пред БНР Артьом Шрайбман - основател на "Sense Analytics" - независима беларуска агенция за политически анализи.
"Все още не знаем. Не съм военен експерт, за да ви кажа със сигурност, че в Минск се правят приготовления за влизане във войната. Но военните експерти, на които се доверявам, както и военните ръководства на НАТО и Украйна твърдят, че не виждат никакви сигнали, че беларуска армия ще се присъедини към инвазията. Същевременно Русия взима военни палатки и артилерийски боеприпаси от белоруските складове“, посочи анализаторът.
Според него с действията си обаче Лукашенко ескалира ситуацията, като покани Русия да разположи на белоруска територия допълнително количество руски войски.
Не знаем дали това е негова инициатива или на Владимир Путин. Целта на тези действия е да отвлече вниманието на украинските сили, които да пратят войски на север. Но пък може да преследва други цели все още не знаем какво се крие зад това групиране на военни сили. Но все пак смятам, че директното включване на Беларус във войната би било против интересите на Лукашенко", отбеляза Шрайбман.
По думите му стратегията на Лукашенко винаги е една и съща – да демонстрира колкото се може повече лоялност към Русия, като прави всички отстъпки, които са необходими и които не застрашават неговата власт. Изпращането на белоруски войски обаче е нещо, което би застрашило неговата политическа стабилност, защото това е силно непопулярно в Беларус.
Запитан можем ли да очакваме обръщане на позициите на Беларус, ако Русия още по-отчетливо започне да губи войната, анализатор заяви:
"В момента е очевидно, че Русия не може да спечели войната по начина, по който се надяваше. Но ако продължи да губи територии и продължи да губи войната, тогава може да очакваме все повече опити на Лукашенко да се дистанцира от Москва, защото той няма никакво желание да потъне заедно с Путин. Може да очакваме от Лукашенко по-балансирана позиция на Минск, например освобождаване на политически затворници и друго искано от Запада. Не съм сигурен, че това ще е достатъчно, ако вече има руски войски на беларуска земя. Но мисля, че в някакъв момент в бъдещето, ако Лукашенко види, че Путин губи войната, не би имал друг избор освен да се дистанцира от Русия."
Още от Свят
Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война
Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната
Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера
Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“
След Сингапур Радев пристигна във Виетнам
Посещението на Радев ще започне със среща с общността на училите и работилите в България виетнамски граждани