28 Ноември, 2024

Д-р Ангел Кунчев: В рецептурниците за учебни заведения въобще не трябва да има бял хляб

Д-р Ангел Кунчев: В рецептурниците за учебни заведения въобще не трябва да има бял хляб

Д-р Ангел Кунчев

Предстоят и сериозни промени в рекламата на нездравословните храни, коментира главният държавен здравен инспектор

„Ще има промяна в рецептурниците за детски градини и училища”, каза главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев по бТВ.

По думите му употребата на бял хляб ще бъде драстично ограничена. „Според мен въобще не би трябвало да има”, коментира Кунчев.

Той допълни, че ролята на рецептурниците е когато учебните заведения искат да стъпят на някакви научни норми, да имат голям избор от рецепти и продукти, които да могат да предложат на децата.

Той коментира, че предстоят и сериозни промени в рекламата на нездравословните храни.

„Няма да се позволяват никакви реклами, дори и скрити, на храни, които не са здравословни, особено ако са насочени към деца. Тази забрана няма да покрива само радио, телевизия и преса, но и интернет пространството и социалните мрежи”, поясни Кунчев.

По думите му тази промяна ще бъде въведена плавно с участието на индустрията.

Промени в имунизационния календар

Кунчев коментира, че в следващите години развитието на имунизационния календар ще върви към ограничаване на броя на реимунизациите за дадени заболявания, като туберкулоза например.

Ще се въвеждат и нови ваксини, като се обсъжда и въвеждането на ваксина срещу варицела, която ще бъде по желание.

„Идеята е да дадем на българските деца това, което се използва в най-развитите страни. Щом там е утвърдено, трябва и ние да го направим”, каза Кунчев.

***

Българинът е най-големият консуматор на хляб в Европа, като белият хляб най-често присъства на трапезата му. 

Белият хляб е приготвен от рафинирани зърна, които са отделени от зародиша си и от външния слой трици. Отстраняването на триците и зародиша прави зърната гладки и вкусни, но премахва повечето фибри, витамини от група В, витамин Е, минерали и изключително полезните за здравето фитохимикали. На практика, освен въглехидрати (и малко белтъчини), белият хляб няма никаква хранителна стойност и само пълни стомаха. 

Българинът седне ли на маса, задължително сервира и панерка с хляб, най-често бял. Безапелационни шампиони сме по консумация на бял хляб в Европа и не случайно сме на едни от първите позиции по затлъстяване. 

Статистиката е потресаваща: близо 90% от българите ядат бял хляб и изделия от бяло брашно (мазни баници, кифли, тутманици и т.н.). А какво да кажем за вредната комбинация от бял хляб с колбас, предпочитана от българския потребител? Пухкавият и мек бял хляб е едно от най-големите изкушения на нашенеца, което не само покачва теглото, но влошава и здравето му.     

Защо е вреден белият хляб?

Високата консумация на бял хляб води до затлъстяване и повишен риск от сърдечносъдови заболявания.
Предизвиква газове и киселини, подуване и разширяване на стомаха.
Белият хляб не съдържа целулоза, забавя храносмилането и метаболизма.
Прекаленото консумиране на бял хляб намалява употребата на други зърнени храни, които са богат източник на витамини и други жизненоважни вещества.
Хранителни стойности в 100 г бял хляб: 253 ккал; 0,8 г мазнини; 7,3 г белтъчини; 52,6 г въглехидрати.

Първото нещо, което прави една жена след като вземе кардиналното решение “На диета съм!”, е да изключи напълно хляба от хранителния си режим. Грешно. Организмът има нужда от хляб, но от пълнозърнест. Хлябът, приготвен от 100% пълнозърнеста пшеница или от други цели зърна, е богат на фибри, преработва се по-бавно от организма и така поддържа чувството за ситост за по-дълго. Баластните вещества в пълнозърнестия хляб и пълнозърнестите храни, преминавайки през червата, стимулират дейността им и отнасят със себе си излишните мазнини от храната. Така съдействат за намаляване на лошия холестерол в кръвта.  

Запомнете: Не бива да изключвате напълно хляба от менюто си, а да замените белия хляб и изделията от бяло брашно с пълнозърнест хляб и пълнозърнести храни!

         
Сподели:
Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Причиняват ли резките промени във времето здравословни проблеми?

Неразположение, главоболие и артрит са едни от сиптомите, най-често причинени от дисбаланс в мозъчните химикали

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява пациентите от слепота

У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно, но има нужда от много повече

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).