"Българското вето е напълно неоснователно и е националистическа злоупотреба с власт от страна-членка на Европейския съюз. В много отношения то е дори по-безобразно от гръцкото вето, тъй като София налага вето на страната, след като я подкрепя в продължение на години, не се противопоставя на предишни политики и подписва Договор за приятелство". Това заяви в интервю за МИА Флориан Бибер, професор в Университета в Грац в Австрия, който бива представян като „добър познавач на ситуацията в региона на Западните Балкани“ в югозападната ни съседка", предаде "Фокус".
Според него, в ЕС няма много симпатии към позицията на България, която според него дори е смешна, но смята, че това е в полза на някои държави-членки, които тайно искат да отложат разширяването.
„Проблемът е, че ЕС е блокиран и че единият член може да задържи блокадата, освен ако другите не направят цената за такава позиция твърде висока. Няколко членове се опитаха да преговарят и да намерят решение, включително Германия и Португалия като изходящ председател, но не бяха успешни“, обяснява Бибер.
Той смята, че има възможност да се реши въпросът с България след изборите, насрочени за 11 юли, и срещата на върха на Словения със Западните Балкани през октомври, но според него това ще зависи от резултата от изборите в България.
„Преди изборите винаги е различно от след изборите и мисля, че партиите могат да се държат по различен начин, ако цената на непримиримостта е ясна, което зависи от другите страни от ЕС. Ако партиите останат на позициите си след изборите, било защото натискът от страна на други членове на ЕС е недостатъчен или поради вътрешни причини, като нестабилни и неясни резултати от изборите, това може да доведе до по-дълго забавяне. Проблемът е, че колкото по-дълго е необходимо да се разреши спорът, толкова по-трудно става“, отговаря Бибер на въпроса дали е възможно да се превърне въпросът със София в замразен спор, като се има предвид, че всички политически партии в България в навечерието до изборите имат същите твърди позиции към интеграцията на РСМ в ЕС.
В интервюто за МИА Флориан Бибер говори също за възможна по-силна ангажираност на САЩ за преодоляване на ветото на София и за реалните опасности от евроскептицизма и дестабилизацията на региона поради блокадата на процеса на разширяване.
"Българското вето със сигурност е неоправдано и за съжаление е националистическа злоупотреба с власт от страна-членка на ЕС. В много отношения то е дори по-безобразно от гръцкото вето, защото то налага вето на Македония, след като я подкрепя в продължение на години, не се противопоставя на предишни политики и подписва Договор за приятелство. Не мисля, че в ЕС има много симпатии към българската позиция и тя изглежда доста смешна. Някои държави-членки, може би, със задоволство се крият зад нея, тъй като това им позволява да забавят разширяването. Страните, ангажирани в региона, са разочаровани от позицията на България. Проблемът е, че ЕС е блокиран и че един член може да задържи блокадата, освен ако другите не направят цената за такава позиция твърде висока. Няколко членове се опитаха да преговарят и да намерят решение, включително Германия и Португалия като изходящ председател, но не успяха, казва още Бибер.
"Боя се, че евроскептицизмът в Северна Македония е реален и разбираем. Не съм евроскептик, но също така съм дълбоко фрустриран от поведението на ЕС. Мисля, че посланието трябва да бъде, че някой може да бъде критичен към ЕС поради начина, по който той работи в момента, без да е против ЕС. Важно е да се помни, че в ЕС има много различни гласове, включително тези, които подкрепят Северна Македония и разширяването. Русия може да бъде доволна от несъгласуваността на Европа, въпреки че е различна от Китай, който вижда региона като част от Европа и въпреки че със сигурност иска да намери страни, върху които може да повлияе чрез своя икономически ангажимент, тя не иска да спре интеграцията в ЕС , за разлика от Русия. Нито една от двете не може да предложи много, с изключение на политически ангажимент от Русия и „евтините“ заеми от Китай. Така че не мисля, че те предлагат алтернатива, но могат да усложнят нещата, като създават илюзия за алтернативи. След изборите и до срещата на върха на Словения със Западните Балкани през октомври, има възможност да се реши този въпрос. Разбира се, това ще зависи от резултата от изборите в България. Преди изборите винаги е различно от след изборите и мисля, че партиите могат да се държат по различен начин, ако цената на непримиримостта е ясна, което зависи от другите страни от ЕС. Ако партиите останат на позициите си след изборите, било защото натискът от страна на други членове на ЕС е недостатъчен или поради вътрешни причини, като нестабилни и неясни резултати от изборите, това може да доведе до по-дълго забавяне. Проблемът е, че колкото повече време е необходимо за решаване, толкова по-трудно става", коментира "експертът" по балканските въпроси.
"Не съм сигурен, че Париж някога е бил толкова сериозен в намерението си да промени позицията на София, тъй като Франция беше скептична по отношение на разширяването и въпреки че го казваше, го прави с по-малко достоверност и убеденост от другите. Съединените щати може да са ключови тук, но това зависи от това докъде са готови да стигнат. Изказванията на служители на Държавния департамент са обнадеждаващи. Има смисъл да се изграждат добри отношения със САЩ и това може да помогне за преодоляването на безизходицата. Съединените щати обаче са съсредоточени другаде и няма да могат да заместят ЕС. В този смисъл виждам неговия ангажимент да предложи Съединените щати като начин за оказване на натиск върху ЕС и създаване на по-плуралистична външна политика, но в крайна сметка става въпрос за привличане на съюзници в ЕС. В крайна сметка силните добри двустранни отношения с държавите-членки на ЕС не могат да бъдат спрени от България и ще имат силен положителен ефект, както в икономическо, така и в политическо отношение", допълни австриецът.
Следете с Фактор
Свят
Нетаняху: Ще направя всичко, за да предотвратя превръщането на Иран в ядрена сила
- 22:18, 28 Ноември, 2024
Свят
Руският патриарх: Краят на света не е страшен. Да не се плашим от ядреното оръжие
- 21:53, 28 Ноември, 2024
Зодии
Хороскоп: Пет зодии ще получат невероятен подарък от Вселената през 2025 година
- 21:30, 28 Ноември, 2024
Още от Свят
В Грузия избухнаха яростни протести, след като отложиха преговорите за присъединяване към ЕС
Президентът на Грузия Саломе Зурабишвили попита силите за сигурност: „Служите на Русия или на Грузия? На кого дадохте клетва?"
Нетаняху: Ще направя всичко, за да предотвратя превръщането на Иран в ядрена сила
"Ще използвам всички ресурси, които могат да бъдат използвани“, заяви той
Руският патриарх: Краят на света не е страшен. Да не се плашим от ядреното оръжие
По-известен със светското си име Гундяев и пагоните от КГБ, той отново изпълнява задачи