25 Ноември, 2024

Доц. Антоний Гълъбов: Има опит за възраждане на ситуацията от 2013 г. с групи за натиск

Доц. Антоний Гълъбов: Има опит за възраждане на ситуацията от 2013 г. с групи за натиск

Доц. Антоний Гълъбов

Президентът Радев опитва да си създаде образ на жертва на инсинуации, заяви политологът

Имаме силна прокуратура. Около 97 процента от обвиненията завършват с осъдителни присъди. Това означава, че прокурорите у нас нямат смелостта да повдигат обвинения, когато не са сигурни, че ще бъде постигната присъда. Иска ми се да бъде прокуратурата още по-решителна, прокурорите да рискуват, ако има достатъчно доказателства, да се задейства, за да може българските граждани да знаят, че има съд. Това заяви в сутрешния блок на БНТ политологът доц. Антоний Гълъбов.

Той коментира и питането на главния прокурор до КС относно имунитета на президента. "Публикуваният доклад е аргумент за спиране на производството, което не е водено срещу президента, а срещу командващия ВВС. Това би трябвало да сложи точка на това изречение, а не да започне ново изречение. Ясно е, че главният прокурор не може да разследва президента и тъй като в края на своя отчет Радев посочи, че главният прокурор трябва да аргументира своето питане до КС, това като че ли дойде като отговор", посочи проф. Гълъбов. 

Според него няма сблъсък между институциите. "Конфликт щеше да има, ако институции навлизаха в правомощията на други. Няма и междуличностни сблъсъци. Хората го възприемат като остър тон и неразбирателство между двама души. Имаме една амбициозна позиция от страна на президента и толкова. Но имаме общо повишаване на напрежението в обществото, включително и извънпарламентарен опит за възраждане на ситуацията от 2013 г.  с групи за натиск. Имаме и една амбициозна позиция на президента, с която навлиза в предизборната си кампания. Имаме опит на президента да доминира политическия дневен ред, което не е работа на държавния глава", убеден е политологът. 

По думите му, президентът Радев опитва да си създаде образ на жертва на някакви инсинуации срещу него и семейството му. Много се извинявам, но той е държавен глава, а не жертва. Ние преживяхме края на мандата на президента Плевнелиев, който беше обект на толкова неприемливо тежки атака не само по отношение на личния му живот, а за всичко, което прави. В сравнение с това, опитът на президента да се представя като жертва е доста неадекватен. "Това, което ме притеснява при президента е, че след като обезсмисли отлагателното вето, сега е на път да обезсмисли и Консултативния съвет. Той го използва да лансира вижданията си", коментира политологът.

По думите му трябва да се прекратят опитите да бъдат плашени хората - като се прави с темата за здравето им.

Сподели:

Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.

Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси

Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата

Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът

Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство

Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов