"Много ясно в закона трябва да бъде указано за какво точно се дават партийните субсидии". Това заяви пред "Фокус" политологът доц. Антоний Гълъбов по повод предложението на правителството държавната субсидия за партиите да бъде намалена от 11 лв. на 1 лв. за действителен глас.
Според него моментът е подходящ при евентуално отваряне на Закона за политическите партии този дебат да бъде проведен отново. „Това е принцип, който изглежда прост, но всъщност е подвеждащ. Когато мислим за конкретно число спрямо конкретен действителен подаден глас, това отмества важния въпрос, който е за какво са им на партиите пари. Партията е политическа организация с идеална цел, част от гражданството и в това отношение получаването на държавна субсидия би трябвало да бъде обвързано с финансирането на присъщи, необходими и наистина подлежащи на отчетности и на контрол функции на партията. Много важно е да постигнем съгласие по това какво имат право да правят партиите. В предизборната кампания видяхме, че с държавна субсидия се раздаваха стипендии и помощи. Това не е работа на политическа партия. Много ясно трябва да бъде указано в закона за какво точно се дават публичните средства. Когато те са дадени целево, насочени правилно, гражданското общество има възможността да контролира тяхното изразходване. Ако говорим само за цена на глас, не можем да излезем от това блато, в което се намираме и разбирането за политиката като за пазар. Подобен тип „остойностяване“ на гласа на българските граждани не е сериозен разговор“, каза още политологът.
Гълъбов добави, че в Закона за държавния бюджет би могло да се фиксира, че средствата трябва да бъдат разпределяни в съответната пропорция на получените гласове. Той не би подкрепил връщане към схемата за стойност, фиксирана към реално получен глас. Според него предложението на Бойко Борисов за субсидия от 1 лев за действителен глас е провокация към готовността на Народното събрание сериозно да дебатира този въпрос. „Най- вероятно подобно предложение няма да бъде прието. Въпросът е да се фиксира разумна формула, през която да се остойностява гражданският принос към функционирането на партиите. Това са парите на българските данъкоплатци и трябва да е ясно за какво са им необходими тези пари и как ги разходват“, допълни доц. Антоний Гълъбов. Според него политическият живот на страната има нужда от много сериозно преосмисляне и промяна. „Надявам се, че вече е в ход, но не през нови политически фигури, а през променящото се отношение на българските граждани към политическото им участие“, добави доц. Гълъбов.
Още от България
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"