"Обществото ни е все по-разделено. Все още няма физическо място, където колективната ни памет да се архивира, изследва и да се показва на хората. Фактът, че все още в училището не се изчучава това минало е достатъчно ясен за ситуацията в страната." Това заяви пред БНР арх. Любомир Пейчев.
Той посочи, че основната ни задача е "да си научим миналото" и все повече хора да знаят какво се е случвало, за да може да се разбере същността на проблема с паметниците от времето на тоталитарния режим. Според него тогава по-лесно ще може да се махне Паметникът на Съветската армия:
"Едно свободно общество няма как да е щастливо с един паметник, който е надвиснал над главите им с вдигнат шмайзер на окупационна власт. Свободното общество с този паметник няма как да съжителства заедно. Въпросът е как ще стигнем до извода - да се премести, по какъв начин, защото само ако се махне критичната фигура отгоре и оставим постамента с цялото градоутройствено решение на самия паметник, което е също толкова тоталитарно, не мисля, че ще реши изцяло проблема."
По думите на арх. Пейчев, трябва да има физически архитектурни пространства за осмисляне на миналото.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"