Една от най-големите ценности на тазгодишните разкопки - "Градът на мъртвите", са открили археолозите в Перперикон. Това каза проф. Николай Овчаров на пресконференция днес в Националния пресклуб в БТА. Некрополът се намира до най-голямата средновековна базилика в Родопите.
Професорът уточни, че археолозите са намерили 105 гроба от периода 12-14 век, които представляват много добре оформени гробни камери (саркофази), разположени един върху друг. Гробовете вече са заснети от дрон, съвсем скоро предстои тяхното отваряне и проучване.
Археологът каза още, че това е третият голям некропол от този период, разкрит на Перперикон.
През миналата година са били открити около 30 гроба, от които са излезли доста интересни находки - дамски накити, бронзови гривни, обеци, наушници. Имало и е няколко надгробия, които са обозначавали по-престижните гробове.
От периода 12-14 век вече има открити над 500 гроба. Според проф. Овчаров това дава възможност да се направят и заключения относно броя на жителите на Перперикон през средновековието. По думите му точна цифра не може да се каже, но със сигурност са били няколко хиляди.
Професор Овчаров разкри и за друга интересна находка - надписите в базилика номер две. Откритите там графити показвали, че връзките между Перперикон и Филипи са били изключително тесни. Сред изброените имена в тези надписи е името на мъченик Порфирий от района на Филипи. Смята се, че той и Онисофор са били преки ученици на апостол Павел.
Перперикон
Некрополът се намира до най-голямата средновековна базилика в Родопите
Фактор Фактор
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.