25 Декември, 2025

Асен Йорданов: Костов подари „Нефтохим“ на руснаците – огромен погром върху националната сигурност

Асен Йорданов: Костов подари „Нефтохим“ на руснаците – огромен погром върху националната сигурност

Асен Йорданов, Снимка: архив на Faktor.bg

Правителството на Кирил Петков и финансовия му министър Асен Василев поискаха дерогация от ЕС и така обслужиха единствено  геополитическите интереси на Кремъл

Правителството на Иван Костов подари рафинерията „Нефтохим“ на руснаците и това беше огромен погром върху националната сигурност на България. Сега вече берем горчивото плодове на тази приватизация. 

Това заяви в предаването „Честно казано с Люба Кулезич“ разследващият журналист от сайта „Бивол“ Асен Йорданов.

 Той изтъкна, че непоправимото съсипване на рафинерията е започнало преди 1999 година и преди самата приватизацията.

 От 1990 година печелившото предприятие започна ударно да се декапитализира, така държавното дружество бе докарано до натрупване на огромни загуби. На входа и изхода стояха фирми с благоволението на държавата, които източваха комбината. Най-активен този процес беше при правителството на Любен Беров и със съдействието на „Мултигруп“, уточни Йорданов. 

Той припомни, че въпреки това интересът към рафинерията от големи чужди инвеститори от САЩ и Персийския залив са били  факт. Предлагани са оферти за покупка на комбината в размер на 6 млрд. долара, защото освен преработката на петрол, там са функционирали още над 15 съпътстващи предприятия за дълбочинна преработка на черното злато.

Но в крайна сметка комбинатът е продаден от правителството на Иван Костов на руснаците за около 101 млн. долара, колкото струва един среден хотел. Реално в държавния бюджет от тази приватизация са влезнали около 70 млн. долара, което е пълно безумие. И на всичко отгоре това се случва без търг, а с някакви преговори с потенциален купувач, който се оказа Русия. Преди самата продажба пък Министерски съвет е опростил дългове на комбината за около 143 млн. щатски долара, за да поднесе на руснаците комбината без тежести.

Иван Костов предреши тази приватизация и я превърна в подарък за руснаците с обяснението, че рафинерията може да работи само с руски петрол. Така бяха отказани другите играчи, акцентира Йорданов.

Според него тази продажба е била разбойническа, защото към този момент само горивата, които са били складирани в резервоарите на „Нефтохим“ са били на стойност няколко пъти по-висока от продажната цена на дружеството. Допълнителен бонус за Кремъл се оказва скъпата инфраструктура на комбината – петролопроводи, резервоари, складове, заедно с пристанище „Росенец“ и над 300 декара земя на първа линия на морето.

Асен Йорданов смята, че легендата на Костов, че рафинерията работи само с руски петрол години по-късно е разиграна успешно и от правителството на Кирил Петков и финансовия му министър Асен Василев.

Те поискаха от ЕК дерогация, защото с друг петрол  освен руски рафинерията не можела да работи, а вътрешният ни пазар щял да пострада, ако спрем доставките от Русия. Всичко това беше направено в интерес единствено на руските геополитически интереси. Още тогава през 2022 г. „Лукойл“ – България трябваше да бъде поставен от правителството на така наречената промяна под особен надзор и контрол от държавата, но те предпочетоха да работят по старите схеми, а така реално продължи финансирането на войната на Русия срещу Украйна, именно с издействането на тази дерогацията, категоричен е Йорданов. 

 

 

Сподели:

Коментари (0)

Кремъл е в шок: Все повече руски петролни танкери засядат задълго край бреговете на Азия

Кремъл е в шок: Все повече руски петролни танкери засядат задълго край бреговете на Азия

В материал на Bloomberg се изтъква, че санкциите срещу агресора принуждават руския петрол да остава все по-дълго в морето, докато Москва и нейните купувачи търсят нови схеми за доставка

НАП напомня на клиентите как да избегнат двойното данъчно облагане

НАП напомня на клиентите как да избегнат двойното данъчно облагане

Метод може да прилoжи всяко лице, чийто доходът е бил правилно обложен

Изграждат зарядни станции за електромобили по АМ "Тракия"

Изграждат зарядни станции за електромобили по АМ "Тракия"

Два от общо шестте зарядни центрове ще бъдат разположени в близост до автомагистралата – при изходите за Чирпан и за село Кабиле, и са част от зарядната инфраструктура за електрически превозни средства