30 Юни, 2026

Санкциите на САЩ срещу „Лукойл“ и „Роснефт“ влизат в сила от днес

Снимка: архив на Faktor.bg

Те имат за цел да засилят натиска върху Кремъл, заради „липсата на сериозен ангажимент на Русия към мирен процес в Украйна“

Днес влизат в сила санкциите, налагани от Съединените щати върху руските петролни гиганти „Лукойл“ и „Роснефт“, обявени от Министерството на финансите през октомври..

САЩ са поставили Лукойл и Роснефт, както и десетки техни дъщерни дружества, в списъка на специално обозначените лица на OFAC (Службата за контрол на чуждестранни активи).

Под забрана попадат всички транзакции с тези компании – включително сделки, разплащане, инвестиции и прехвърляне на дялове.

Според Вашингтон санкциите имат за цел да засилят натиска върху Кремъл, заради „липсата на сериозен ангажимент на Русия към мирен процес в Украйна“.

Министърът на финансите на САЩ, Скот Бесент, заяви, че администрацията е готова да предприеме допълнителни стъпки, ако е необходимо.

Българският парламент прие закон, който да позволи назначаването на особен управител в рафинерията на „Лукойл“ в Бургас, така че да се гарантира непрекъснатост на работата след 21 ноември.

САЩ предоставиха дерогация за българските дружества, свързани с Лукойл, която важи до 29 април 2026 г. и позволява нормалната работа на рафинерията в Бургас. | БГНЕС

Сподели:
ЕС и Китай създадоха консултативен механизъм срещу търговските дисбаланси

ЕС и Китай създадоха консултативен механизъм срещу търговските дисбаланси

При дестабилизиращи скокове на вноса двете страни ще могат да се срещнат на политическо ниво

Тревога в Русия: Руснаците масово теглят спестяванията си, страхът от нови ограничения расте

Тревога в Русия: Руснаците масово теглят спестяванията си, страхът от нови ограничения расте

Тарас Скворцов, заместник-председател на Изпълнителния съвет на Сбербанк, призова правителството да вземе мерки тази тенденция да се прекрати.

Олег Невзоров: "КУБ" работи както преди, въпреки проверките

Олег Невзоров: "КУБ" работи както преди, въпреки проверките

Той уверява, че екипът му продължава да изпълнява всички поети наши задължения, да работи по проекти, като съдейства и на органите да си вършат работата

Коментари (0)