19 Юни, 2025

Астероид между Юпитер и Марс вече носи името Перперикон - открит е от варненски екип

Астероид между Юпитер и Марс вече носи името Перперикон - открит е от варненски екип

Проф. Николай Овчаров, снимка: архив

Има над 200 астероида, открити от българи

Името "Перперикон" бе утвърдено от Международната комисия за нови названия към Международния астрономически съюз, обяви дългогодишният ръководител на разкопките в историческата месктност на Перперикон проф. Николай Овчаров.

Астероидът с номер 560085 е открит от ученичка и учени от Варна.

"Варненци са решили името му да бъде Перперикон, аз нямам нищо общо с името", разказва проф. Овчаров.

„Варненци са едни от най-големите любители на Перперикон. Така да се каже, там има много фенове на свещения скален град.“ - отбелязва той.

 Астероидът е открит през 2015 г. във Варна по време на работа с ученици от различни училища по Международната астрономическа научно-изследователска програма за откриване и проследяване на астероиди, уточни пред БТА доц. Веселка Радева, ръководител на Планетариума във Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ - откривател на астероида.
Тогава тя работи заедно с ученичката Ирена Димитрова от Математическата гимназия във Варна по международната програма. 

Астероидът е част от пояс, обикалящ около Слънцето между Марс и Юпитер за около 5 години и 8-9 месеца. По думите й той тепърва ще бъде изследван, за да бъдат намерени неговият ротационен период, размери, химически състав. Такива наблюдения се правят с телескопите от Националната астрономическа обсерватория в Рожен. 

По време на обучението във Варна през 2015 г. са открити и много други астероиди и част от тях още чакат за имена, каза още доц. Радева, като добави, че именуването става много бавно, защото космическото тяло трябва да бъде наблюдавано при цялата му орбита и тогава се предлага на откривателя да го кръсти. 

Тя е предложила името „Перперикон“, защото мястото е важно за всеки българин и всяко кътче в него носи много история. Тя води там младите астрономи всяка година от 2000 г. насам, за да следят в развитие работата на екипа на проф. Николай Овчаров. Любимото им място е ниша, която наричат „Слънчевата обсерватория“ - предполагат, че оттам в миналото са наблюдавали слънцестоенето и са изпълнявали ритуали за настъпването на сезоните. 

Доц. Радева припомни, че има над 200 астероида, открити от българи и носещи български имена. Сред тях е и „Варна“, който е забелязан преди две години.

Проф.Овчаров подчерта, че Перперикон напълно заслужава космически обект да носи името му. Изследователят припомни, че буквално за два месеца откритието му е отрупано с признания. След като английският вестник „Гардиън“ го нареди в десетката на най-забележителните обекти в Европа, в National Geographic и един американски сайт беше наречен „европейския Мачу Пикчу “.

"Казва се: Защо трябва да ходите в Америка, като може да видите Перперикон в Европа", посочва още проф. Овчаров. 

„Огромно признание е. Аз го гледам като човека, който е открил Перперикон, и естествено, не мога да не се радвам. Перперикон заслужава това нещо, обаче никога не съм вярвал, че някога ще се нарече едно небесно тяло на името на Перперикон.“ - казва още той. 

Според него целият този водопад от признания за Перперикон в последните два месеца показва какво златно нещо притежаваме в България. „И ние трябва много повече да отделяме внимание на тези наши паметници, които имаме и които възхищават целия свят. Не казвам, че не се обръща внимание, разбира се. Но вниманието трябва да бъде много по-голямо, защото нашите археологически паметници са способни да окажат влияние в целия свят. Това е изключително важно и в насока развитието на културния туризъм в България“, отбеляза още проф. Овчаров.

Сподели:

Коментари (0)

Рунически текст на „Отче наш“ в канадска гора шокира учените

Рунически текст на „Отче наш“ в канадска гора шокира учените

Насред дивата природа на Канада археолози откриват скален надпис на „Отче наш“, изписан с древни руни. Какво означава това? Дали е дело на викинги, заселници или тайно религиозно послание от XIX век?

Японският гигант Honda влезе в космическата надпревара с SpaceX и Virgin Galactic

Японският гигант Honda влезе в космическата надпревара с SpaceX и Virgin Galactic

Honda успешно тества ракета за многократна употреба, кацайки с точност до 37 см. Технологията е част от амбициозна програма за суборбитални полети до 2029 г. Япония се включва в надпреварата за устойчив частен достъп до Космоса.

Сензационен надпис изплува от некропола на Хераклея Синтика

Сензационен надпис изплува от некропола на Хераклея Синтика

Предполага се, че надписът е стоял над входа на гробницата от I-II век, а камъкът е одялан и преизползван като покритие на по-късен гроб