Ейбрахам Льоб, професор по естествени науки и директор на института "Бейрд" в Харвардския университет, наскоро приключи експедиция на стойност 1,5 млн. долара, чиято цел беше да открие следи от загадъчен метеорит, наречен IM1.
Този метеорит, за който се смята, че е дошъл от дълбокия космос, се разби край бреговете на Папуа Нова Гвинея през 2014 г.
За да определят произхода му, Льоб и екипът му отиват в Тихия океан и събират разтопени капчици от повърхността на обекта, които са се образували, когато той е бил изложен на екстремната топлина, получена при навлизането в земната атмосфера.
Екипът e открил сферични топчета с размер по един милиметър всяко, вградени във вулканична пепел - Льоб и екипът му са ги бутилирали и донесли обратно за изследване.
Сега екипът сравнява "техния състав по отношение на елементите и радиоактивните изотопи, от които са изградени" с материалите, намиращи се в Слънчевата система - по отношение на изобилието на елементи и по отношение на тяхната възраст.
Учените се опитват да установят дали има признаци на извънземна технология.
За да определи това, екипът използва масспектрометри, електронни микроскопи и рентгенов флуоресцентен анализ.
Льоб допуска, че материалът "може да е бил обогатен от друга експлодираща звезда, друга свръхнова".
"Нещо повече, той би могъл да има техногенен произход. Но дори само естествен произход би бил исторически, защото за първи път откриваме физически произход, по-голям от половин метър, който идва от далечно разстояние." - посочва той.
Ако екипът установи, че произходът на материала е техногенен, това би означавало, че не сме сами във Вселената, точно както "да отидем в задния си двор и да намерим топка за тенис, хвърлена от съседа", казва Льоб.
Откритията биха могли също така да вдъхновят човечеството, защото биха могли да пренаредят представите му за нашето място във Вселената и да предложат поглед към технологичното ни бъдеще, казва Льоб. /БГНЕС
Още от Наука
Лондонски учени създадоха най-тънките спагети
Наноспагетите са невидими за човешко око и са дори по-малки от някои дължини на светлинните вълни
В Софийския университет стартира конференция, посветена на 20 години от членството ни в НАТО
Над 50% от академичната младеж подкрепя Алианса, само 8% са за военен съюз с Русия и режима на Путин
Мини-луната на Земята ще отпътува към Слънцето
Астероидът с размери на училищен автобус ще се завърне през 2055 г.