24 Ноември, 2024

Атанас Славов: Управляващите мислеха, че ще използват Венецианската комисия, както се използва КС, но не се получи

Атанас Славов: Управляващите мислеха, че ще използват Венецианската комисия, както се използва КС, но не се получи

Снимка: БГНЕС

Очаква се днес Конституционният съд да обяви решението си противоречи ли на основния закон временната парламентарна комисия, която беше създадена, за да обсъди, анализира и направи конкретни предложения за промени в проекта на ГЕРБ за нова Конституция.

 Миналата седмица в Народното събрание стана ясно, че няма мнозинство за нова Конституция, а самата комисия бе закрита.

Преподавателят по конституционно право Атанас Славов очаква делото да бъде прекратено предвид отпадналия предмет. В мотивите, които ще даде Конституционният съд обаче ще има много ясни тези и много ясни указания към бъдещи мнозинства, които се опитват да злоупотребяват с една конституционна процедура, заяви той пред БНР.

Решението на Конституционния съд според него би изяснило най-малкото какви са компетенциите на обикновено Народно събрание, когато започва процес за изменения на Конституцията или за приемането на нова. Има различни интерпретации дали изобщо е допустима такава комисия или не, уточни Славов.

 „Това, което управляващите произведоха с този несполучлив нов проект за Конституция, е, че затвърдиха нашия имидж на държава, която не спазва поети ангажименти, държава, която целенасочено злоупотребява със свои конституционни процедури“, коментира Атанас Славов в предаването „Преди всички“. . Това според него може да се прочете и в становището на Венецианската комисия.

„И ако управляващите се мислеха, че ще използват и Венецианската комисия, така както сега се използва Конституционният съд – да вади горещите картофи от огъня, това този път не се получи.“

Сподели:

ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив

Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ

Следващото заседание е на 28 ноември

Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си

ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес