Бившият премиер Сергей Станишев е даден на главния прокурор Сотир Цацаров за бездействие по случая с "царските имоти", докато е бил начело на правителството на тройната коалиция в периода 2005-2009 година. Юристът Атанас Железчев, който е бивш депутат и заместник-председател на 37-мо Народното събрание, заяви пред БГНЕС е подал сигнала до държавното обвинение, приложил е документи, изложил е факти, свързани с твърденията си.
Към материалите има приложено и интервю на Пламен Ранчев, от което става ясно, че има натиск, който е упражняван върху него, за да бъде образувана прокурорска преписка и да се потърси наказателна отговорност на Станишев и на неговия министър на земеделието и горите за вредите, които са причинени на българската държава.
Станишев не само, че нищо не предприема, но дава възможност на хората на Симеон Сакскобургготски да унищожават горите и да извличат облага, категоричен е Железчев. В резултат на бездействието на Министерски съвет са причинени огромни вреди на българската държава. Ако прокуратурата намери достатъчно данни за престъпно бездействие, може да образува разследване срещу Станишев, твърди Железчев.
През 2003 г. Железчев сигнализира различните институции, сред които и главния прокурор Никола Филчев, както и президента Георги Първанов заради появилите се в медиите информации за масово изсичане на гори и изнасяне на дървения материал за Гърция. По тази причина юристът е подготвил законопроект за мораториум върху експлоатацията на недвижимите имот, против сечта на горите, против ипотекирането, залагането и продажбата на останалите недвижими имоти на царското семейство. Този законопроект е дал на проф. Кръстьо Петков, който по това време /2001-2005 г./ беше народен представител на левицата и е внесен в ПГ на БСП. Председателят на парламента тогава проф. Огнян Герджиков не позволи той да бъде разгледан в зала, твърди Железчев.
На практика се оказва обаче, че Станишев внася законопроект срещу "царските имоти", когато е бил в опозиция, а когато е начело на управлението на тройната коалиция, той не предприема нищо. Юристът е "приятно изненадан и се чувства морално удовлетворен" от новината, че наследниците на княгиня Надежда са се отказали от горите, защото това потвърждава правотата на неговата кауза, за която се бори още от 2003 година. А именно, че имотите, които е получил Сакскобургготски не са негови, а на държавата.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес