САЩ и Европа ще са в по-голяма безопасност, ако Украйна е в НАТО, отколкото ако е извън Алианса. Това се казва в публикация на аналитичния център Atlantic Council.
Основна тема на срещата на НАТО във Вашингтон ще бъде войната на Русия срещу Украйна и бъдещите отношения на Украйна с Алианса. Някои се опасяват, че е рисковано да се говори за скорошно приемане на Украйна в отбранителния съюз, но е точно обратното – с Украйна в Алианса свободният свят ще бъде много по-защитен, смятат анализаторите.
"Членството на Украйна би било основополагащо за трайния мир и стабилността в евроатлантическия регион, което ще е от полза като за Украйна, така и за НАТО", отбелязват експертите.
Те предупреждават, че дори сегашният конфликт да бъде замразен, руският автократ Владимир Путин едва ли ще се откаже от желанието си да завладее Украйна.
Atlantic Council, в партньорство с Министерството на външните работи на Естония, проведе през тази пролет поредица от обширни дискусии за войната на Русия в Украйна, в които взеха участие десетки водещи експерти, включително представители на американските власти и на съюзниците. Бяха обсъдени различни сценарии и последиците им за сигурността на Запада. Те разглеждат присъединяването на Украйна към НАТО, както варианти за развитието на войната – такива, при които Украйна успява да деокупира цялата си територия и такива, при които части от нея остават под руска окупация.
Резултатите от дискусиите са еднозначни. Експертите прогнозират, че ако Украйна бъде поканена в НАТО, Русия няма да предприеме ескалация. Анализаторите са категорични, че в този случай Европа ще бъде по-стабилна и сигурна.
Дори при сценарии, започващи с видима и директна руска военна агресия спрямо Украйна, последващото развитие води до бърза деескалация. Двете страни имат силни стимули да избегнат директен конфликт между НАТО и Русия, който би могъл да доведе до ядрена война.
"Този извод е в съответствие с поведението на Русия през последните 15 години. Путин беше готов да употреби сила срещу страни извън пределите на НАТО, включително Грузия и Украйна, но се въздържаше от нападение срещу страните от НАТО. Освен това, сега някои наблюдатели предполагат, че само Западът има сериозен стимул да избегне ядрена ескалация в Украйна. Но с Украйна в НАТО на Путин също ще му се наложи да се страхува от възможността за ядрен конфликт, което ще го накара да е много по-внимателен в отношенията си с Украйна." – посочват анализаторите.
Превод Faktor.bg
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства