Атлантическият съвет България коментира скандала за шпионската афера с главни участници бивш заместник-военно аташе на Русия, акредитиран в Белград и висш сръбски държавен служител. Президентът Александър Вучич нареди на Агенцията за военна сигурност да разследва целия случай. Вижте позицията на Атлантическия съвет на България:
Замесване на България в шпионски скандал със Сърбия... Дали с това не се цели да бъде отклонено вниманието от вече разразилия се шпионски скандал по повод действията на руското военно разузнаване в Белград?
За нас не е новост, че председателят на сръбската парламентарна комисия за Косово Милован Дрецун се опитва да замеси България в шпионски скандал. Припомняме, че през юли т.г. Дрецун също се опита да направи това. Предвид цялостния контекст и съдържанието на изявленията на сръбския депутат, можем да допуснем, че от подобни злонамерени внушения против България интерес би имала в крайна сметка Москва, която се стреми да използва Белград като инструмент за прокарване на руското влияние на Балканите. Следователно, възможно е това да е инспирирана от Кремъл поредна акция на злепоставяне на държавата ни чрез използването на местни сръбски фактори.
Този път обаче е замесено името и на Атлантическия съвет на България. Правилно Дрецун (хората около него) е забелязал, че не е било обърнато достатъчно внимание на реакцията ни на нашата ФБ страница от 20.11.2019 г. по повод медийните разкрития (https://faktor.bg/…/novini-svyat-ruski-ofitser-ot-gru-e-org…), че територията на България е използвана от руското военно разузнаване (ГРУ) за осъществяване на подривна дейност против съседни на нас държави, в частност против Република Северна Македония и по-конкретно - нападението срещу премиера Зоран Заев на 27 април 2017 г. в парламента.
Това, че сръбският депутат Милован Дрецун обаче свързва тази наша реакция с избухналия скандал в Сърбия по повод разпространението на видеозаписа, на който се вижда как руски военен разузнавач дава пари на засега неизвестен сръбски гражданин, за който се предполага че е държавен служител или офицер, вече е чиста проба теория на конспирацията. В случая не само се прави опит да се намеси България в шпионски скандал, но също така манипулативно да бъде замесено и името на Атлантическия съвет на България, който е неправителствена организация и не е обвързан по никакъв начин с официалните власти.
Това показва, че Атлантическият съвет на България е вече обект на планирана дезинформационна кампания, зад която прозират интересите на Кремъл.
По всяка вероятност, с лансирането на подобни очевидно абсурдни обвинения против България, местни фактори в Сърбия, и в частност сръбския депутат Милован Дрецун, се опитват чрез изфабрикуването на нов скандал да отклонят вниманието от вече избухналия скандал с вербуването и документираното даване на пари на сръбски гражданин с неоповестена към момента самоличност от вече идентифицирания руски военен разузнавач подполковник Георгий Викторович Клебан, който до юни 2019 г. е бил заместник на военния аташе в руското посолство в Белград.
Тактиката в случая е "клин клин избива" - противодействие на един скандал чрез друг. Въпросът е, обаче, че скандалът с вербовката на сръбския гражданин, по всичко личи, е реален, а новият, в който се намесва името на България и на Атлантическия съвет на България, очевидно е измислен. От това в крайна сметка има интерес самият Кремъл.
Нека си зададем въпроса: на кого е изгодно това?
Нека да не забравяме, че инструмент на хибридната война е дезинформацията. Фалшивите новини до момента многократно са били използвани от Москва като средство за манипулиране на общественото мнение. И този път, по всичко изглежда, следите водят към Кремъл.
Още от България
Парламентарната задача има решения - ето какви са те...
Коалицията не е сватба, нито оброк за вечна вярност - тя е съгласие за постигане на конкретни цели в определен срок от време
ДПС на Доган проведе заседание на Центрaлния съвет, избра нов състав на ЦОБ
Чакъров подчерта, че основен приоритет за остава отстояването на демократичните ценности и освобождаването на институциите от зависимости чрез формиране на мнозинство около антикорупционното законодателство
Тома Биков: Кандидатурата на Атанасов е възможност да преговаряме за кабинет
Според него тезата за „отпушване работата на парламента“ е невалидна, независимо кой от кандидатите беше избрана за председател – Наталия Киселова или Силви Кирилов