Аятолах Али Систани, авторитет за повечето мюсюлмани шиити по света, каза на папа Франциск на историческа среща в иракския град Наджаф в събота, че християните в страната трябва да живеят в „мир“, предаде АФП.
Срещата на втория ден от първото в историята папско посещение в Ирак бележи знаменателен момент в съвременната религиозна история. Папа Франциск пренебрегна втората вълна от случаи на коронавирус, за да направи „дългоочакваното“ пътуване до Ирак, целящо да утеши древната християнска общност в страната и да задълбочи диалога си с други религии.
Срещата между двамата възрастни мъже продължи 50 минути, а офисът на Систани излезе с изявление скоро след това, изказвайки благодарност на папа Франциск (84 г.) за посещението на свещения град Наджаф.
90-годишният Систани "потвърди загрижеността си, че християнските граждани трябва да живеят като всички иракчани в мир и сигурност и с техните пълни конституционни права", се казва в изявлението.
Офисът на аятолаха публикува снимка на двамата без маски: Систани с черна тюрбан и синкаво-сива, стигаща до черната му роба, и Франциск, целият в бяло, гледащ директно към аятолаха.
Систани е изключително затворен и рядко провежда срещи, но направи изключение да приеме Франциск, откровен привърженик на междурелигиозния диалог.
Срещата е един от най-важните моменти от четиридневното пътуване на Франсис до обзетия от войни Ирак, където Систани изигра ключова роля за потушаване на напрежението през последните десетилетия.
„Чувстваме се горди от това, което представлява това посещение, и благодарим на онези, които направиха това възможно“, каза Мохамед Али Бахр ал Улум, старши духовник в Наджаф.
Систани е следван от повечето от 200-те милиона шиити в света - малцинство сред мюсюлманите, но мнозинството в Ирак - и е национална фигура за иракчаните.
Систани започва религиозните си проучвания на петгодишна възраст, изкачвайки се сред редиците на шиитското духовенство до велик аятолах през 90-те години. Докато Саддам Хюсеин беше на власт, той беше под домашен арест в продължение на години, но се появи, след като инвазията, ръководена от САЩ, свали репресивния режим през 2003 г., за да играе безпрецедентна обществена роля.
През 2019 г. той застана заедно с иракски протестиращи с искане за по-добри обществени услуги и отхвърляне на външната намеса във вътрешните работи на Ирак.
В петък в Багдад папа Франциск направи подобна молба. „Нека партийните интереси да спрат, тези отвън, които не вземат предвид местното население“, каза Франциск.
Систани е имал сложни отношения с родното си място Иран, където е другото главно седалище на шиитската религиозна власт - Кум.
Докато Наджаф потвърждава разделянето на религията и политиката, Кум вярва, че висшият духовник - върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей - трябва също и да управлява.
Иракски духовници и християнски лидери заявиха, че посещението може да засили позицията на Наджаф в сравнение с Кум, отбелязва БГНЕС.
Аятолах Али Систани и папа Франциск
Първото в историята папско посещение в Ирак бележи знаменателен момент в съвременната религиозна история
Фактор Фактор
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства