Струмица се намира на 15 минути от границата с България и е, заедно с Крива Паланка, Берово и Делчево, може би най-посещаваният град от нашите сънародници в Северна Македония.
Независимо от сезона, броят на българите - дали за пазаруване или посещение на ресторанти, не се променя.
"При нас няма никаква промяна. Както виждате и в момента повече от половината от заведението е с българи, така беше и вчера", казва Милан, който е сервитьор в един от централните ресторанти.
На въпрос дали има намаляване на българите, той отвръща с широко отворени очи: "Защо искате да обеднеем? Намалеят ли българите, ние обедняваме." Според него нашите сънародници познават много по-добре от местните хора всички ресторанти, не само в града, но и в околностите. Така е от ГКПП Златеро-Ново село, та до Дойран. "Естествено, в събота, неделя, а и петък, те са много повече", допълва Милан.
Запитан за какво си говори с българите, той отвръща: "Пари, заплата, забавления. Това са ни темите."
На въпрос дали следи политическата ситуация и случващото се между двете страни, изведнъж в разговора се намесва управителят: "Народът няма нищо общо с тези, които ни управляват."
Пътуващите от границата до Струмица и околностите имат чувството, че повечето местни хора са напуснали родните си места. Има много необитаеми къщи, независимо от факта, че са нови и в добро състояние. /БГНЕС
Още от Свят
О'Брайън: Дейността на сръбската NIS е приемлива само ако руският дял в собствеността ѝ е нула
Условието на Вашингтон е "да няма изтичане на пари от NIS към Русия"
Киев е предложил помощ на Фицо за газа, той високомерно отказал
Европейските партньори са предупреждавали словашкия премиер да се подготви за спиране на транзита на газ през Украйна
МВФ прогнозира растеж на световната икономика през 2025 г., но в ЕС той може "да спре"
Очаква се глобалният растеж през 2024 г. да е на равнището от 3,2%