Близо два пъти повече българи биха предпочели страната ни да бъде в съюз с НАТО и ЕС, отколкото са тези, които биха избрали съюз с Русия. Това става ясно от национално представително изследване, проведено от „Алфа Рисърч“, по поръчка на Институт Отворено общество – София, в периода 6-16 юни 2022 г.*
Над 39% от анкетираните заявяват, че България трябва да се позиционира в съюз със страните от НАТО и ЕС в случай на ново разделение в Европа подобно на това от времето на Студената война. За съюз със страни като Русия и Беларус се обявяват 23% от запитаните, а близо 7% биха предпочели друг вариант на поведение на страната.
Прави впечатление големият дял на хората, които не могат да преценят или не отговарят на въпроса. Те са близо 31%.
ПО ВЪЗРАСТ
Привържениците на съюз с НАТО и ЕС представляват най-голям дял от анкетираните във всички възрастови групи. Подкрепата за подобен съюз сред младите и активните е по-силно изразена, като достига 41% (срещу 14% за съюз с Русия) сред хората на възраст между 18 и 30 година и до 46% сред тези на възраст между 31 и 40 години (срещу 17% за съюз с Русия).
От хората на възраст между 41 и 50 години 41% са за съюз с НАТО и ЕС, а 24% предпочитат съюз с Русия. Сред по-възрастните подкрепата за западната ориентация на страната намалява, но продължава да е по-голяма от тази за съюз с Русия.
ПО ПАРТИИ
Партиите с доминиращи нагласи сред избирателите за съюз с НАТО и ЕС са „Демократична България” (96% от симпатизантите са за съюз с НАТО и ЕС, 0% са за съюз с Русия); „Продължаваме промяната” (68% от симпатизантите са за съюз с НАТО и ЕС, 14% са за съюз с Русия); „Има такъв народ” (65% от симпатизантите са за съюз с НАТО и ЕС, 13% са за съюз с Русия); ГЕРБ (58% от симпатизантите са за съюз с НАТО и ЕС, 12% са за съюз с Русия).
Партии с доминиращи нагласи сред избирателите за съюз с Русия са: БСП (21% от симпатизантите са за съюз с НАТО и ЕС, 56% са за съюз с Русия); Възраждане (17% от симпатизантите са за съюз с НАТО и ЕС, 49% са за съюз с Русия); „Български възход” (25% от симпатизантите са за съюз с НАТО и ЕС, 38% са за съюз с Русия).
Сред привържениците на ДПС доминира групата на хората, които не могат да преценят или не дават отговор – 48%, докато близо 23% се изказват в подкрепа на съюз с НАТО и ЕС, а 21% са за съюз с Русия.
Цитираните данни са от национално представително изследване на общественото мнение, проведено сред пълнолетното население на страната през периода 6-16 юни 2022 година по метода на пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на респондентите. Респондентите са подбрани чрез двустепенна стратифицирана извадка по регион и тип населено място с квота по признаците пол, възраст и образование. Проведени са 1000 ефективни интервюта. Максимално допустимо стандартно отклонение на национално ниво при 95% гаранционна вероятност: +/-1.58% при 50-процентен дял. Изследването на терен е проведено от „Алфа Рисърч“ в рамките на проект финансиран от Институт Отворено общество – София.
*Данните са публикувани в рубриката „Факти и данни“ на страницата на Институт Отворено общество – София в интернет. В тази рубрика обикновено се публикуват акценти или данни по конкретни въпроси, които често са част от изследвания, които имат по-широк обхват.
31% от българите се чудят дали да бъдем в съюз с Русия или със Запада
Фактор Фактор
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас