24 Ноември, 2024

България се обединява с 10 държави за укрепване на ядрената енергетика

България се обединява с 10 държави за укрепване на ядрената енергетика

Заедно с Хърватия, Чешката република, Финландия, Франция, Унгария, Нидерландия, Полша, Румъния, Словакия и Словения се съгласиха "да подкрепят нови проекти" за сътрудничество

Единадесет държави - в това число и България, обещаха да "засилят сътрудничеството" в областта на ядрената енергетика, което според тях ще помогне на Европа да се откаже от изкопаемите горива, отделящи въглерод.

България, Хърватия, Чешката република, Финландия, Франция, Унгария, Нидерландия, Полша, Румъния, Словакия и Словения се съгласиха "да подкрепят нови проекти" заедно със съществуващите ядрени централи, се посочва в изявление, публикувано по време на срещата на министрите на енергетиката на ЕС в Стокхолм.

"Ядрената енергия е един от многото инструменти за постигане на нашите цели в областта на климата", за производство на електроенергия за задоволяване на потребителското търсене и "за сигурност на доставките", заявиха те.

Министрите от 11-те държави разгледаха и възможностите за по-нататъшно научно сътрудничество в областта на ядрената енергетика и за обмен на най-добри практики за решаване на въпроси, свързани с безопасността.

Франция, която отдавна разчита на атомна енергия, е начело на усилията за изграждане на по-тесни европейски връзки в областта на ядрената енергетика.

Преди срещата на министрите кабинетът на министъра на екологичния преход Агнес Паниер-Рунашер заяви, че целта на Франция е да "създаде ядрен съюз".

Париж вярва, че ядрената енергия може да помогне на страната и на Европа да постигнат целите си в областта на климата, особено за производството на "зелен" водород за транспорта и промишлеността.

Въпросът обаче раздели Европа и няколко държави от ЕС са твърдо против, като Германия и Испания са водещи в критиките.

Австрия, Германия и Люксембург потвърдиха в Стокхолм противопоставянето си на развитието на ядрената енергетика в Европа.

"Ако искаме да спечелим надпреварата с изменението на климата, трябва да сме бързи", заяви в понеделник министърът на енергетиката на Люксембург Клод Турмс, като добави, че изграждането на нови ядрени централи ще отнеме 15 години.

"Това е много повече идеология, отколкото практичност", добави той.

В момента ЕС обсъжда реформата на пазара на електроенергия, която също раздели блока.

Франция препоръчва дългосрочни енергийни договори на гарантирани цени, които биха били от полза за ядреното производство, но Германия е категорично против подобна стъпка. /БГНЕС
Сподели: