Пандемията с Covid-19 е извадила наяве слабите страни на американската икономика. Това разкри през Би Ти Ви българският финансист Йордан Колев.
„Трудно е в момента да бъдем оптимисти в Ню Йорк. За съжаление, нашият щат се превърна в световен епицентър на заразата. Ню Йорк има повече случаи от всяка друга държава в света – повече от Италия, повече от Испания. Въпреки това има положителни сигнали от последните дни – намалява броят на новопостъпилите в болница, намалява броят на тези, които се нуждаят от машини за обдишване, а броят на смъртните случи се стабилизира, въпреки че е на високи нива – не се увеличава през последните 10 дни“, разказа Колев.
„Властта предприе радикални действия за кратко време. Беше приет пакет от 2 трилиона долара, който да помогне както гражданите, така и бизнеса. Всеки американски гражданин получава чек за 1200 долара, ако е получавал до 75 000 долара на година. Така огромната част от американците ще получат по 1200 долара и ако имат деца, и се класират, ще получат по 500 долара допълнително“, обясни Колев какви са част от финансовите мерки, предприети от американското правителство.
„Кризата с Cfvid-19 показа, че американската икономика не е достатъчно подготвена, колкото изглеждаше. Никой не обръщаше внимание на задлъжнялостта на фирмите. Тези ниски лихвени проценти, оставени след кризата през 2008 г. в САЩ и Европа, бяха ниски за прекалено дълго време, което стимулираше фирмите да взимат заеми и да инвестират“, заяви Колев.
Въпреки печатането на пари в момента цената на американският долар се повишава. Не е задължително печатането на пари да доведе до инфлация, смята Йордан Колев.
Още от Емигранти
Сръбска банда прехвърляла мигранти от България и РС Македония към Европа
Престъпната група е взимала поне по 150 евро на човек за преминаването им през територията на Сърбия.
Мигрантски натиск от Турция към Егейско море, не е свързан с войната в Близкия изток
В момента лагерите на островите са заети на 100%
МВнР: Има сигнали за петима изчезнали българи след наводненията в района на Валенсия