В България вече работи българският суперкомпютър "Хемус". Той е част от комплекса на БАН за дигитална трансформация и високопроизводителни пресмятания, съибщи БНР.
Суперкомпютърът "Хемус" е с близо 100 000 ядра и може да смята със скорост над 3 х 10 на 15-а степен операции с плаваща запетая в секунда.
Компютърът ще се използва за изследвания в области, като изкуствен интелект, климатология, биоинформатика, лекарствен дизайн, широкомащабни симулации на високотехнологични материали и процеси, моделиране на динамични процеси в индустрията и високопроизводителен анализ на големи данни. Председателят на БАН Юлиан Ревалски припомни, че компютърът ще подпомогне работата на стотици български учени да бъдат конкуретоспособни на своите колеги от чужбина в използването на такава мащабна високопроизводителна техника, каквато е суперкомпютърът и съхраняването на данни.
А премиерът Николай Денков обясни: "Този център допълва два други центъра за института - "Инсайт" към Софийския университет, другият е институтът "Гейт", който също е към Софийския университет, и по този начин България действително да стои още по-силно на европейската и световната карта в тази област".
Изграждането на комплекса е за 10 млн. евро, съфинансиран от Европейска програма. Заради мощността си "Хемус" е вторият суперкомпютър в България. През 2021 г. в "София Тех парк“ заработи Discoverer, който е част от европейската мрежа от суперкомпютри.
Снимка: БТА
Изграждането на комплекса е за 10 млн. евро, съфинансиран от Европейска програма.
Фактор Фактор
Още от Наука
Лондонски учени създадоха най-тънките спагети
Наноспагетите са невидими за човешко око и са дори по-малки от някои дължини на светлинните вълни
В Софийския университет стартира конференция, посветена на 20 години от членството ни в НАТО
Над 50% от академичната младеж подкрепя Алианса, само 8% са за военен съюз с Русия и режима на Путин
Мини-луната на Земята ще отпътува към Слънцето
Астероидът с размери на училищен автобус ще се завърне през 2055 г.