1 Април, 2026

Барние: Великобритания трябва да осъзнае иска ли сделка или не

Барние: Великобритания трябва да осъзнае иска ли сделка или не

Мишел Барине

Споразумение до края на годината ще бъде „много трудно, но е възможно“, каза преговарящият от ЕС по Брекзит Мишел Барние.

"Британците не са разбрали или не искат да разберат, че от Брекзит ще има последици за тях", заяви преговарящият на ЕС по Брекзит Мишел Барние в остра реакция на последните публични изявления на британския му колега Дейвид Фрост, пише БГНЕС.

Говорейки пред германското радио Deutschlandfunk, Барние поиска „повече реализъм в Лондон в близко бъдеще, ако искат правилно споразумение за оттегляне от единния пазар и митническия съюз“.

Главният преговарящ на Обединеното кралство Дейвид Фрост заяви пред депутатите от комисията по Брекзит на Камарата на общините, че мандатът за преговори на Брюксел „трябва да се развива“, за да бъде постигнато споразумение, иначе Великобритания ще напусне преговорите.

Барние каза в петък, че за подобни промени „не може да става и дума“.

„Бих ви напомнил, че Обединеното кралство напуска вътрешния пазар и митническия съюз… не ние напускаме Обединеното кралство“, каза той. „Трета страна, Обединеното кралство, няма да диктува условията за достъп до нашия пазар за британски стоки, услуги, данни или за работници и предприятия… Ние оставаме суверенни. Това е моят мандат. "

Говорейки за спорния въпрос за така наречената равнопоставеност на общите правила за околната среда, труда или конкуренцията - от първостепенно значение за ЕС и анатема за Обединеното кралство, Барние заяви: „Това, което много ме учудва в британската позиция е, че самият премиер Джонсън призна [необходимостта от правила за лоялна конкуренция] в политическата декларация [за бъдещите отношения], която подписа. Договорихме това с него и с Дейвид Фрост през октомври, стъпка по стъпка, ред по ред и запетая със запетая. “

Той добави, че постигането на сделка преди края на годината ще бъде „много трудно, но е възможно“.

Но предупреди: „Искаме да сключим партньорство и балансирано споразумение с тази велика, приятелска, съседна и съюзническа страна… Но това никога няма да бъде за сметка на единния пазар, европейските потребители и европейския бизнес, каквото британците се опитват да постигнат. "
Сподели:

Коментари (0)

Митът за неизбежната победа се разпада: Руското настъпление в Украйна губи скорост

Митът за неизбежната победа се разпада: Руското настъпление в Украйна губи скорост

Украинският главнокомандващ генерал Олександър Сирски заяви, че украинските сили дават приоритет на провеждането на контраатаки в райони, където руските сили са най-слаби, за да си върнат и запазят оперативната и стратегическа инициатива

Шахеди се разбиха в Луцк: Русия унищожи терминала на украинската Нова поща

Шахеди се разбиха в Луцк: Русия унищожи терминала на украинската Нова поща

През декември, поради интензивен обстрел, настъпващата фронтова линия и атаки с дронове срещу превозни средства, компанията затвори последния си клон в Святогорск, Донецка област

Макрон атакува Вашингтон: САЩ действат, а Европа плаща цената на политиката на Тръмп

Макрон атакува Вашингтон: САЩ действат, а Европа плаща цената на политиката на Тръмп

Еманюел Макрон разкритикува индиректно Доналд Тръмп от Токио, подчертавайки, че непредсказуемите действия на САЩ в Близкия изток нанасят икономически щети на Европа и съюзниците ѝ