27 Ноември, 2024

Байдън подписа забраната за внос на руско ядрено гориво

Байдън подписа забраната за внос на руско ядрено гориво

Джо Байдън, снимка: EPA/BGNES

Започна 90-дневно "обратно броене"

Президентът на САЩ Джо Байдън подписа късно снощи законопроекта, забраняващ вноса на руски обогатен уран, с което започна 90-дневно т.нар. "обратно броене", докато ограниченията върху доставките на горивото за американските реактори влязат в сила, съобщи БНР с позоваване на Блумбърг и Ройтерс.

Подписът на Байдън също така отключва разходи за около 2,7 милиарда долара, предварително одобрени от Конгреса, за изграждане на вътрешни доставки на уран за ядрените централи в САЩ. Тези средства зависят от федералното правителство, което налага ограничения върху вноса на руски уран.

Русия е най-големият чуждестранен източник на ядрено гориво за Америка, доставяйки около една четвърт от урана, използван в американските реактори, според данни на Министерството на енергетиката, цитирани от Блумбърг. Москва реализира годишни печалби от такива продажби за около 1 милиард долара. Прекратяването на това снабдяване може да повиши цените на урана с 20%, според Джонатан Хинце, президент на фирмата за пазарни проучвания на ядрено гориво UxC, цитиран от Блумбърг.

Новото законодателство позволява на Министерството на енергетиката да предоставя дерогации, позволяващи вноса на руски обогатен уран до 2028 г., ако не бъде намерен алтернативен източник или ако е определи, че вносът е от национален интерес.

Има обаче възможност Русия да предприеме контрамерки. През миналия декември Tenex, руски държавен доставчик на уран, предупреди американските клиенти, че Кремъл може превантивно да забрани износа на нейното ядрено гориво за САЩ, ако законодателите наложат забрана.

Флетчър Т. Нютън, президент на Tenex-USA, Inc., посочи в интервю за Блумбърг, че компанията "напълно възнамерява да спази всички свои договорни ангажименти в Съединените щати". Той обаче добави, че Tenex няма контрол върху каквито и действия, предприети от Кремъл.

Собствениците на ядрени електроцентрали в САЩ са планирали забрана. Говорител на Constellation, най-големият оператор на ядрена централа в САЩ, каза, че компанията е работила с доставчици, за да осигури достатъчно гориво за захранване на операциите си до 2029 г., като договорите се удължават и след този срок.

От друга страна анализатори посочват, че все още може да има оператори на по-малки АЕЦ, които не са напълно подготвени за прекъсването на руските доставки.

Доставчикът на гориво Centrus Energy Corp., който е базиран в САЩ, но разчита на Tenex за по-голямата част от урана, който осигурява, пише в последния си годишен доклад, че забраната би представлявала "значителен риск" за бизнеса: "Въпреки че имаме други източници, те не са достатъчни, за да заменят доставките на Tenex." Компанията планира да кандидатства за получаване на дерогация от влезлия в сила закон.

Министерството на енергетиката на САЩ планира да използва 2,7-те милиарда долара, за да помогне за възстановяването на вътрешната верига на доставки чрез създаване на гарантиран купувач на произведено в Америка гориво за реактори. Компаниите, които могат да се възползват от разходите, включват ConverDyn, съвместно предприятие между Honeywell International Inc. и General Atomics, което предоставя услуги за преобразуване на уран, както и Global Laser Enrichment, собственост съвместно на Silex Systems LTD и Cameco Corp.

"За да намалим – и в крайна сметка да елиминираме – сегашната ни зависимост от руския уран за ядрени реактори с гражданска цел, най-важната стъпка, която американското правителство може да предприеме, е да инвестира в търговско обогатяване на САЩ." - се казва в изявление на Съвета за национална сигурност на Белия дом.

Сподели:
Екатерина Захариева:  Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации

Екатерина Захариева:  Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации

"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар

Туск предлага военноморска полиция в Балтийско море заради рисковете от Русия

Туск предлага военноморска полиция в Балтийско море заради рисковете от Русия

„Ерата на страх и несигурност по отношение на Русия трябва да приключи“

Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС 

Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС 

Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал