4 Февруари, 2026

Байдън: Гибелта на лидера на "Хизбула" е справедливост

Байдън: Гибелта на лидера на "Хизбула" е справедливост

Джо Байдън, снимка: EPA/BGNES

Израел има правото да се защитава срещу подкрепяните от Иран терористични групи

Президентът на САЩ Джо Байдън определи ликвидирането на лидера на "Хизбула" Хасан Насрала като „мярка за справедливост за многобройните му жертви, включително хиляди американци, израелци и ливански цивилни граждани“.

В изявлението си, ден след като израелски въздушен удар уби Насрала, Байдън потвърди подкрепата на САЩ за „правото на Израел да се защитава срещу "Хизбула", "Хамас", хутите и всички други подкрепяни от Иран терористични групи“. 

"Наредих на министъра на отбраната да засили още повече отбранителната позиция на американските военни сили в региона на Близкия изток, за да възпре агресията и да намали риска от по-широка регионална война“, каза още американският президент.

Изявлението му дойде в момент, когато Държавният департамент нареди на членовете на семействата на своите дипломати в Бейрут да напуснат. Същевременно дипломатическото ведомство разреши и напускането на някои служители „поради нестабилната и непредсказуема ситуация със сигурността в Бейрут“.

Държавният департамент призова американските граждани да напуснат „докато все още има търговски възможности“. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Русия се проваля: Украинският външен министър посочи ключовите признаци за това

Русия се проваля: Украинският външен министър посочи ключовите признаци за това

Забавянето на руското настъпление се засили през януари 2026 г. Въпреки ежедневните загуби, надвишаващи 1000 войници, руските сили превзеха само 0,04% от територията - най-ниската цифра за всеки от последните девет месеца.

Какво се случи на първия ден от тристранните преговори за Украйна в Абу Даби

Какво се случи на първия ден от тристранните преговори за Украйна в Абу Даби

Новите разговори трябваше да се състоят на 1 февруари, но бяха отложени за днес и утре. През последното денонощие Украйна беше подложена на масирани атаки, с рекорден брой балистични ракети.

Русия обстреля пазар в Дружкивка с касетъчни бомби, много загинали и ранени

Русия обстреля пазар в Дружкивка с касетъчни бомби, много загинали и ранени

Руснаците обстреляха града с касетъчни боеприпаси, като удариха директно пазара, където винаги има голяма концентрация на хора сутрин“, написа областният началник