Беларус търси алтернативи на руския петрол, преговаря със САЩ и Близкия изток
Беларус търси алтернативи на руския петрол и с оглед на това преговаря със Съединените щати, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства (ОАЕ) за доставки, заяви президентът Александър Лукашенко, цитиран от БНР, която се позовава на агенция Белта.
Беларус и Русия не успяха да постигнат споразумение по договор за петролни доставки през тази година, което накара Москва да спре подаването на ценната енергийна суровина за беларуски рафинерии. По-късно, на 4 януари, те бяха частично възстановени.
Лукашенко обвинява Кремъл, че иска да принуди Беларус да влезе в съюз с Русия, което според него ще означава край на политическата му кариера. Той е предложил нов кръг преговори с руския президент Владимир Путин за решаване на спора с петролните доставки.
"Не искам да бъда последният президент на Беларус", заяви той днес, като обяви, че преговаря за петролни доставки със САЩ, Саудитска Арабия и ОАЕ.
Идната седмица държавният секретар на САЩ Майк Помпейо ще посети Беларус. Лукашенко също така отбеляза, че Русия е поискала по-висока цена за петрола, отколкото от Полша и Германия.
"Няма да купуваме петрол от страна монополист. И това не е блъф", допълни той.
Президентът на Беларус посочи, че руските компании са поискали от Минск да плаща премия от 15-16 долара на тон към цената на петрола. "Умножено по 24 милиона тона - това е "прилична сума", каза Лукашенко.
Беларус очаква да получи идната седмица първата партида петрол от Норвегия, след като основният ѝ доставчик, Русия, спря подаването на суровината в началото на месеца. Това заяви днес говорителят на компанията "Белнефтехим" Александър Тишченко.
По-рано първият вицепремиер Дмитрий Крутой съобщи, че правителството е отправило търговски предложения за закупуване на петрол от Украйна, Полша, Казахстан и балтийските страни.
Фактор
Беларус и Русия не успяха да постигнат споразумение по договор за петролни доставки през тази година, което накара Москва да спре подаването на ценната енергийна суровина за беларуски рафинерии. По-късно, на 4 януари, те бяха частично възстановени.
Лукашенко обвинява Кремъл, че иска да принуди Беларус да влезе в съюз с Русия, което според него ще означава край на политическата му кариера. Той е предложил нов кръг преговори с руския президент Владимир Путин за решаване на спора с петролните доставки.
"Не искам да бъда последният президент на Беларус", заяви той днес, като обяви, че преговаря за петролни доставки със САЩ, Саудитска Арабия и ОАЕ.
Идната седмица държавният секретар на САЩ Майк Помпейо ще посети Беларус. Лукашенко също така отбеляза, че Русия е поискала по-висока цена за петрола, отколкото от Полша и Германия.
"Няма да купуваме петрол от страна монополист. И това не е блъф", допълни той.
Президентът на Беларус посочи, че руските компании са поискали от Минск да плаща премия от 15-16 долара на тон към цената на петрола. "Умножено по 24 милиона тона - това е "прилична сума", каза Лукашенко.
Беларус очаква да получи идната седмица първата партида петрол от Норвегия, след като основният ѝ доставчик, Русия, спря подаването на суровината в началото на месеца. Това заяви днес говорителят на компанията "Белнефтехим" Александър Тишченко.
По-рано първият вицепремиер Дмитрий Крутой съобщи, че правителството е отправило търговски предложения за закупуване на петрол от Украйна, Полша, Казахстан и балтийските страни.
Още от Свят
Разрив на върха в Полша: Сикорски разкритикува Навроцки заради Зеленски
Варшава не е лишила официално Зеленски от Ордена на Белия орел
Зеленски: Русия трябва да напусне Украйна, ако не иска повече война...
Украинският президент изтъкна, че Украйна не иска война, но Путин е този, който трябва да направи крачката към мира
Пентагонът показва във видео кадри от ударите срещу Иран
За изпълнението на задачата са били използвани изтребители F-35 и F-16, които са нанесли удари по четири ирански обекта в Ормузкия пролив и на остров Кешм