Кратката среща между българския премиер Димитър Главчев и северномакедонския премиер Християн Мицкоски в САЩ превъзбуди антибългарските центрове в Скопие и Белград.
Първото македонистко издание „Нова Македония“, създадено през 1945 г. от югославските комунисти, „сензационно“ разкри, че „Главчев е извършил истински демократичен ход с разграничаването на двата съседни и отделни народи“. Журналическият прочит на изявлението на българския служебен премиер издава силно чувство на малоценност и комплексираност заради историческата истина, която те не искат да признаят - нашата обща история и факта, че изкуствено бе създадена и наложена идеята за македонска нация.
„Българският премиер Димитър Главчев след срещата си с македонския премиер Християн Мицкоскси, в рамките на форума на НАТО във Вашингтон, при призива си за намаляване на напрежението, направи значителен ход, открито и ясно разграничи двата народа - македонския и българския“, написа „Нова Македония“ и добави цитат от Главчев: „Най-много разговарях с Мицкоски. Бяхме на едно мнение, че трябва да намалее напрежението при говоренето. Между гражданите, между народите на двете съседни държави няма напрежение. Политиците, ако не помагат за развитието на по-добрите отношение, поне да не пречат“.
Според изданието „това е било най-храбрата демократична крачка на висш държавник от България, който признава и уважава двата отделни народа - съществуването на отделна македонска национална субстанция - народ, което е нещо съвсем по-различно от досегашните позиции на официална София“.
За флагмана на 80-годишната антибългарска кампания в РСМ „позицията на лицето, както и мястото и времето, в което е изказана на един висш многонационален форум, в международното право придобива изключително голяма специфична тежест“.
Без никаква изненада почти мигновено цялата тази „сензация“ беше препечатана от проправителствения вестник в Белград „Политика“. Публикацията бе озаглавена „Българският премиер Главчев извърши демократичен ход и направи разлика между българския и македонския народ“.
Кореспондентът на БГНЕС припомня, че това е класическо доказателство, че държавната антибългарска /македонистка/ идеология, наложена в Скопие след 1945 г., обслужва великосръбските интереси, но не и тези на РСМ и че между режима в Скопие и Белград има пълен синхрон, когато става въпрос за истерия срещу София.
Всеки непредубеден читател би се запитал по какъв друг начин трябва да определяш гражданите, на всяка една държава по света, освен като народ. Народ, който всеки български политик и гражданин уважава. /БГНЕС
Димитър Главчев и Християн Мицкоски, снимка: БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства