2 Януари, 2025

36% от децата и юношите в света са късогледи

36% от децата и юношите в света са късогледи

Снимката е илюстративна - EPA/BGNES

След коронавирусната пандемия се наблюдава забележителен скок

Според ново проучване, през 2023 г. над една трета от децата по света са страдали от късогледство, а през 2050 г. този дял ще нарасне до почти 40%, съобщи Си Ен Ен.

Късогледството или миопията се проявява, когато по-близките предмети са ясни, а далечните - размазани. Според статията, публикувана в British Journal of Ophthalmology, през последните 30 години се наблюдава значително увеличение на разпространението на късогледството сред децата и юношите - от 24% през 1990 г. до почти 36% през 2023 г.

Изследователите от университета „Сун Ят-сен“ в Гуанджоу, Китай, достигат до своите заключения, като анализират резултатите от 276 проучвания, включващи повече от 5,4 милиона деца и юноши в 50 държави на шестте континента.

Въпреки че това нарастване до голяма степен е постепенно, след коронавирусната пандемия се наблюдава забележителен скок, казват изследователите, които отбелязват и регионални различия.

„Късогледството се превърна в основен проблем на общественото здраве в днешно време, като съществуват поразителни доказателства за бързото увеличаване на разпространението му, особено в страните от Югоизточна Азия като Сингапур, Китай и Тайван“, се посочва в документа, който установява, че децата от Източна Азия са с най-висок процент късогледство.

Това може да се дължи отчасти на факта, че децата от Източна Азия започват формално образование по-рано от децата в други региони.

Япония е начело на списъка с 86% късогледи деца. Южна Корея е на второ място по този показател - 74 %.

В световен мащаб децата в градските райони са с по-високи нива на късогледство от тези в селските райони, докато при момичетата вероятността да страдат от това състояние е малко по-голяма от тази при момчетата.

Изследователите подчертават, че по-малките деца са по-уязвими към факторите на околната среда, отколкото възрастните, като твърдят, че „това е особено важно за децата в предучилищна възраст, тъй като те се намират в критичен период от развитието на зрението, характеризиращ се с висока пластичност“.

В перспектива учените прогнозират, че разпространението на късогледството ще продължи да се увеличава сред децата и юношите, като през 2040 г. ще достигне 36,6 %, а през 2050 г. - 39,8 %.

Все пак има неща, които родителите могат да насърчат децата си да правят, за да защитят зрението си.

Изследователите препоръчват на младите хора „да си изградят навик редовно да практикуват мерки за защита на очите“.

„Учениците трябва също така да увеличат времето, отделяно за физическа активност, и да намалят времето, отделяно за неактивни дейности като гледане на телевизия и видеоклипове, игра на компютърни игри и сърфиране в интернет.“ - допълват авторите на проучването.

Учените съветват официалните лица да намалят тежестта на домашните работи и уроците за учениците, както и да насърчават очните прегледи, ранното откриване и лечение.

Тези препоръки бяха подкрепени от д-р Бенджамин Ботсфорд, офталмолог в Медицинското училище UMass Chan.

Той пише, че прогресирането на късогледството при децата може да се забави, като се правят почивки и се намалят часовете, прекарани пред телефона или компютъра.

Ограничаването на времето за четене отблизо извън училище - на екрана или по друг начин - може да помогне за забавяне на прогресията на късогледството при децата, каза Ботсфорд.

Продължителното време пред екрана може да доведе до натоварване и изсушаване на очите. Офталмологът предлага да се спазва правилото „20-20-20“.

„Правете 20-секундни почивки на всеки 20 минути, за да погледнете на 20 метра от устройството си. Съсредоточете се върху отпускането на очите и мигането. От време на време използването на изкуствени сълзи, които могат да се купят без рецепта в аптеките, може да помогне при сухота в очите.“ - посочва той.

Ботсфорд също така отбелязва, че прекарването на време на открито е полезно за очите - „то е свързано с намалена честота на късогледство в детска възраст“. /БГНЕС

Сподели:
В САЩ е одобрено лекарство за отслабване за лечение на сънна апнея

В САЩ е одобрено лекарство за отслабване за лечение на сънна апнея

Обструктивната сънна апнея (ОСА) е опасно състояние, при което дишането спира с прекъсвания, докато човек спи

Стресът и здравето по време на празниците

Стресът и здравето по време на празниците

Експерти разясняват как да запазим здравословен начин на живот, дори в най-напрегнатите моменти от годината

Как да се справим с липсата на полезни вещества в организма през зимата

Как да се справим с липсата на полезни вещества в организма през зимата

Различни са начините да компенсираме дефицитите на полезни вещества, като те са индивидуални и се определят от физическото и психическо състояние на всеки човек