Андрей Зубов: Поражението на Русия вече е съвършено очевидно, очевидно е и за Путин

Хиляди загиват само заради това диктаторът да успее да излезе от войната по най-изгодния за него начин

Андрей Зубов

Андрей Зубов

Западът трябва да съсредоточи всички усилия за подкрепа на Украйна, за да не победи Русия

Всичко ще бъде наред, ако в главите на руснаците влезе една проста истина: Живей в пределите, които ти е дал Бог, и се старай да направиш живота си колкото е възможно по-хубав и богат с труда си и с организацията на държавата и обществото, а не със заграбване и война, казва анализаторът

Руският историк Андрей Зубов е специалист по история на европейската философия, история на религиите и сравнителна история на Русия. Той е един от сериозните критици на Путин и неговите „исторически“ концепции. След като беше уволнен от Московския държавен университет заради несъгласие с политиката на Кремъл спрямо Украйна и Крим, Зубов е принуден да напусне Русия. Живее в чешкия град Бърно и преподава история в университета „Масарик“.

Интервю на Кирил Белов, currenttime.tv

- Когато руските войски започнаха да се изтеглят от Херсон Вие заявихте, че военната авантюра на Путин е претърпяла окончателна катастрофа. Защо смятате, че е окончателна?

- Катастрофата във Втората световна война за Германия започна в края на 1942 година – след три исторически поражения. След тях стана ясно, че Германия е изгубила войната, но въпреки това тя продължи още две години и половина.
Нещо такова се случва и сега: руската армия вече понесе няколко катастрофални поражения в Украйна.
Първо, самото нахлуване не доведе до нищо, освен до огромни жертви. Отстъпленията следват едно след друго: Киевското, Сумското, Харковското, Херсонското. 
След тази серия, не можем да очакваме, че изведнъж ще започне победоносно настъпление.
Още повече, Украйна се опира на помощта на силни съюзници. И аз мисля, че поражението вече е съвършено очевидно.
То е съвършено очевидно и за Путин. Сега неговата главна задача е да излезе от тази катастрофа с минимална вреда за себе си. Той хвърля в пещта на войната нови и нови хора. Хиляди загиват само заради това Путин да успее да излезе от войната по най-изгодния за него начин.
Но всъщност се получава обратното: с всяка нова жестокост, с всяка нова загуба, възможността да се излезе от войната успешно, по-малко болезнено се съкращава все повече и повече.
В този смисъл няма перспективи. Най-добрият вариант е незабавно да бъде прекратена войната. Ако Хитлер беше прекратил войната в началото на 1943 година щеше да има шанс дори да остане на власт. Но той я завърши през 1945 година с куршум в челото. 
Упоритостта на Путин ще струва много скъпо и на него, и на целия свят.

- Вие пишете в една от книгите си, че провалът на фронта и хаосът в Русия са довели до 1917 година. Тогава изчезва доверието на народа към властта и идват болшевиките. А сега какво ще стане?

- Това е най-важният въпрос. Сега са възможни два варианта. Единият е много неблагоприятен за Русия, а в голяма перспектива – и за целия свят.
Първият е, че руският елит, като се убеди, че той е неудачник и води Русия към катастрофа, ще опита да се избави от него. Но това не се случи. Все пак той не е съвсем изключен: Путин е все повече и повече неудачник, а продължението на войната все повече и повече трагично. И даже не толкова за народа, който нищо не може да направи, а именно за този висок политически слой, който в резултат на санкциите изгуби всичко. Путин се надяваше да получи слава, а елитът не получи нищо.
В такава ситуация, по правило, елитът се разделя с лидера си повече или по-малко сурово. Може би този вариант ще бъде реализиран, още повече, че елитът е свикнал на хубав живот, знае какво представлява Запада. Това не са съветските лидери, тези хора 30 години са живели благополучно и сега – този провал.
Затова, ако те се избавят от Путин, най-вероятно веднага ще започнат преговори: при какви условия Русия отново ще бъде приета в цивилизования свят. Ясно е, че освен изтегляне от Украйна, ще трябва да се платят репарации, ще има условия за ядреното оръжия, относно политическия живот в Русия. Но това ще бъде въпрос на пазарлъци. Елитът ще опита да съхрани своята власт и богатство в Русия. А международната общност разбира, че запазването на властта и богатството на този елит е опасно за света в бъдещето и затова ще се постарае да направи Русия „неопасна страна“.
Както, впрочем, след ВСВ направиха със Западна Германия. Тя е силна, процъфтяваща, демократична, но не е опасна нито за Франция, нито за Холандия, дори и за Полша и Чехословакия.
Това е благополучният вариант. Защото той дава перспектива – дори без вътрешна окупация, както в Германия, самият елит да поеме път на широка демократизация, депутинизация на Русия, изкореняване на цялото това болшевишко наследство. И това е перспектива Русия да се превърне в нормална страна.
Вторият вариант. Целият този елит, свикнал да живее във външния свят, да бъде окончателно отстранен – а сега той вече е съществено отстранен от властта – и властта завзема средното звено на КГБ. Те не са много богати, нямат авоари и имоти в чужбина и вече не се и надяват да ги получат. Този елит на КГБ може да се реши „да изчезне Путин“ и да се договори със Запада, но на други условия. Не Русия да възстанови своето присъствие в света, а Западът да не се бърка във вътрешните ни работи. Тоест, една такава руска Северна Корея.
И двата варианта са възможни, вторият е ужасен, но най-вече той не решава нищо. Защото като запази ядреното оръжие, запази контрола над вътрешната ситуация, като прогони най-динамичната част от населението, този кагебистки елит ще бъде много агресивен. И след като си поизлекува малко раните, отново ще започне да се държи агресивно.
А доколкото Русия все пак не е Северна Корея, а е гигантска страна с пълномащабен набор ядрено, химическо и биологическо оръжие – това ще бъде много голяма заплаха за нова, страшна война.
Затова, според мен, сега Западът трябва да съсредоточи всички усилия да подкрепа на Украйна, за да не победи Русия. Разбирате ли, ако Путин победи или поне получи някакви преимущества, както Сталин във войната с Финландия (той не побеждава, но откъсва от Финландия големи територии – около 10% от площта и), то след пет-седем години Западът трябва да чака нова голяма война с Русия.

- Имперското мислене и поведение има твърде дълга история в Русия. Смятате ли, че изобщо е възможна промяна в това отношение? 

- Пак ще ви дам пример с Германия. През 1870 година тя се самообявява за империя, води колониални войни до края на XIX век, мечтае за Lebensraum, жизнено пространство на Изток, обединение на всички германци: Елзас, Австрия и т. н. Но в крайна сметка сега германците нямат такова мислене. Има, разбира се, маргинални групи, но те са именно маргинални групи. Тоест, културната политика провеждана в продължение на 70 години е дала резултат.
Същата политика трябва да се провежда в Русия. Има една проста истина: живей в пределите, които ти е дал Бог, и се старай да направиш живота си колкото е възможно по-хубав и богат с труда си и с организацията на държавата и обществото, а не със заграбване и война. Ето когато тази проста истина влезе в главите на руските хора, тогава всичко ще бъде наред.
Но за това са нужни дългогодишни и сурови мерки да не бъде допускана имперска пропаганда.

- А ако си представим, че руснаците не се „преобразуват“, не се избавят от това мислене?

- Лошо, много лошо. Затова международната общност трябва да направи всичко възможно това да не се случи, защото това ще означава в Европа много скоро да има нова война.
Светът трябва да разбере, че заради собствената му сигурност този режим, именно режима, трябва да бъде изкоренен. 
И това е задача, реална политическа задача и тя трябва да намери решение.

- Мнозина смятат, че в бъдеще Русия ще се разпадне на самостоятелни държави? Доколко това е възможно?

- Не виждам голяма перспектива за това. Германия, например, не се разпадна, а Германия през 1945 година има много по-кратък период като обединена държава отколкото Русия: да не забравяме, че тя фактически става единна държава, като цяло при Хитлер, а преди това е съюз от провинции, фактически конфедерация, където всяка провинция е имала армия, правителство, монарх. Била е съюз от независими държави/провинции обединени в Германската империя.
Чърчил е искал да върне обратно Германия към това положение, но не успява. Съюзниците не са се съгласили. Границите са били възстановени в рамките преди идването на Хитлер на власт, определените във Версай територии. На запад те са възстановени, а на изток започват да се случват други неща, но това е друг разговор.
Затова и аз мисля, че няма перспектива Русия да се разпадне. Мисля, че съзнанието за единство на руското общество е доста силно, смешението на народите с малки изключения е голямо. Да кажем, в Татария, в Бурятия абсолютното мнозинство не са татари или буряти. В Башкирия живеят татари, башкири, руснаци. И всичко това ще породи неимоверни проблеми, нови граници, преселения на народите, нови страдания. Никой няма нужда от това.
Въпросът е в това, че Русия трябва да стане истинска федерация, със свободно представителство на народите в руския парламент. Това е нещото, което трябва да се реши. А разпадът на Русия ще създаде ужасни проблеми за целия свят и единствен бенефициент от това ще бъде не Украйна, а Китай, който ще може да си откъсне големи късове от Сибир и Далечния Изток и в резултат ще стане страшна, агресивна държава.

- Какво трябва да направи Западът, за да предотврати такъв разпад?

- Просто да не спомага този процес. Да позволи на Русия да стане демократична страна и националните въпроси да се решават по демократичен път, чрез честни избори. 
Западът не е длъжен да предприема някакви крайни действия. Просто трябва да се позволи в Русия да се създадат и вкоренят демократични и федералистки принципи, същите, които по принцип съществуват в Конституцията. Даже не е нужно да измисляме нещо ново, освен може би национална и културна автономия на народите.

Превод: Faktor.bg