31 Юли, 2026

Атанас Атанасов: Ако Демерджиев иска радикална промяна, трябва да се цели на по-високо ниво

Атанас Атанасов: Ако Демерджиев иска радикална промяна, трябва да се цели на по-високо ниво
Атанаса Атанасов

"Това, което се случи с тези промени на началници на районни управления е много ниско ниво. Ако г-н министърът Демерджиев иска радикална промяна в борбата с наркотрафика, трябва да се цели на много по-високо ниво. В МВР има достатъчно информация, защото в отделните звена служители знаят кой с кого контактува и с кого работи от организираната престъпност", каза пред журналисти в кулоарите на парламента Атанас Атанасов от ДБ по отношение на кедровите промени в МВР, цитиран от БГНЕС.

"Полицейският чадър над наркотрафика и наркоразпространението в България стана болест. Това не е нещо, което се е случило вчера или преди няколко дни. Това в някакъв смисъл е резултат от дългогодишната кадрова търговия по време на управленията на ГЕРБ в МВР", заяви Атанасов.

Той подчерта, че самият Демерджиев казва, че не освобождава от системата на МВР тези служители, а само ги премества.

Друг проблем според него е, че системата е задръстена от т.нар. работещи пенсионери.

Атанасов предложи да бъде приложен грузинският модел и за една седмица да бъдат сменени всички началници. Той отбеляза и че конкурсното начало в МВР е загърбено и то трябва да бъде възстановено задължително, за да се търси качествен подбор, което е свързано именно с освобождаването на горните нива от пенсионерите. Атанасов добави, че те са над 2000 или 3000 души, като допълни, че в пожарната по-голямата част от служителите са пенсионери.

Съпредседателят на ДБ каза още, че системата на Министерството на вътрешните работи е недофинансирана. 90% от отделения бюджет за МВР отива за персонал и няма финансови средства за техническо обновление. "МВР е тежко изостанала в технологиите", заяви Атанасов и допълни, че е необходимо да се отделят много повече средства и за МВР, и за службите за сигурност, и за Министерството на отбраната.
Сподели:
Огнян Минчев: Да сезираме европейските институции - има сериозна заплаха за фалшифициране на предстоящите избори!

Огнян Минчев: Да сезираме европейските институции - има сериозна заплаха за фалшифициране на предстоящите избори!

"Напълно изведена извън механизмите на публичния контрол според промените е и ролята на МВР в цялостния изборен процес. Радев и неговата групировка планират пълна узурпация на властта в България" 

Демерджиев обвини прокуратурата в "директен отказ от справедливост"

Демерджиев обвини прокуратурата в "директен отказ от справедливост"

Без да посочва конкретни имена, вътрешният министър твърди, че МВР има данни, че председателят на местна партийна структура ръководи схема, с която ВиК-Бургас е ощетено с милиони евро

Военен самолет кацна на летището във Варна, МО не дава информация

Военен самолет кацна на летището във Варна, МО не дава информация

По външни белези летателният апарат наподобява въздушен танкер за дозареждане във въздуха

Коментари (0)