25 Януари, 2026

ЕК е категорична: България и Северна Македония ще строят критично важния Коридор 8

ЕК е категорична: България и Северна Македония ще строят критично важния Коридор 8

Новината баше съобщена след срещата на високо равнище в Брюксел

България и Северна Македония потвърдиха ангажимента си да продължат изграждането на железопътен Коридор 8 съгласно Регламента за трансевропейската транспортна мрежа.

Новината баше съобщена след срещата на високо равнище в Брюксел между Европейската комисия, Бисер Минчев - заместник-министър на транспорта и съобщенията на България, Стефан Вълкановски - държавен секретар в Министерството на транспорта на Северна Македония, Синиша Ивановски - директор на железопътната инфраструктура в Северна Македония, като и ЕИБ, ЕБВР, Секретариата на Транспортната общност.

България и РСМ се споразумяха да провеждат редовен диалог на високо равнище и да създадат съвместна работна група за Коридор 8. Освен това съответните министерства ще работят за намирането на координирано техническо решение за изграждането на трансграничния участък от коридора. Северна Македония и България също така приветстват подкрепата на Европейския координатор за коридора "Западни Балкани - Източно Средиземноморие" и на Постоянния секретариат на Транспортната общност за напредъка по Коридор 8.

"Коридор 8 е критична железопътна връзка за целия регион и за ЕС. Той ще осигури по-бързо пътуване на стоки и пътници, ще увеличи мобилността, достъпа до пазара и конкурентоспособността на Западните Балкани. Комисията приветства повторното потвърждаване на ангажимента на България и Северна Македония по отношение на Коридор 8, което показва желанието за регионално сътрудничество от съществено значение за бъдещето на двете държави." - се казва в позиция на ЕК.

Източният участък на Коридор 8 свързва Северна Македония и България и е част от европейския коридор „Западни Балкани - Източно Средиземноморие“. С финансовата помощ на ЕС за подготовката на проектите и съфинансирането на инвестициите в рамките на Икономическия инвестиционен план за Западните Балкани Северна Македония и Албания модернизират съществуващите линии и изграждат липсващите връзки по коридора. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Иран е без интернет, доклад твърди, че жертвите може да са над 30 000

Иран е без интернет, доклад твърди, че жертвите може да са над 30 000

Публикацията на „Тайм“ отбелязва, че по-голямата част от смъртните случаи са настъпили на 8 и 9 януари, когато властите са потушавали протестите с най-голяма сила

Зеленски: Документът с американските гаранции за сигурност е на масата за подписване

Зеленски: Документът с американските гаранции за сигурност е на масата за подписване

„После той ще бъде изпратен за ратификация от Конгреса на САЩ и от украинския парламент.“

Зеленски от Литва: Бунтовниците от Вилнюс в 1863 г. не можеха  да мечтаят за днешното единство в Европа

Зеленски от Литва: Бунтовниците от Вилнюс в 1863 г. не можеха да мечтаят за днешното единство в Европа

Украинският президент подчерта, че европейските политици трябва да ценят факта, че представляват свободни и независими държави и не е нужно днес да действат като лидери на въстания срещу империи или окупатори