Даниел Смилов: Мониторингът за главния прокурор бяха изборите миналата година

Даниел Смилов

Даниел Смилов

„Жалко е, че 30 години след началото на прехода не успяваме да създадем независими институции, които да действат в публичен интерес, без да има съмнения в някакъв партизански уклон, който те следват.“ Това каза политологът доц. Даниел Смилов, програмен директор на Центъра за либерални стратегии, пред БНР.
„България не страда толкова от масово, широко разпространена корупция на ниските нива. И това го има, но това, което е по-притеснително в България, е безнаказаност на хора, които са на високи постове и които минават под или над радарите на институциите, които трябва да се грижат за тях“, коментира Смилов.

Според него не може да се говори за война между институциите, а за напрежение между важни фронтове. Такъв тип напрежения водят до впечатления у гражданите, че институциите се занимават повече със себе си, отколкото с реалните им проблеми.
Относно механизмите на европейски мониторинг спрямо страната ни Смилов посочи, че „малко е трудно да се постигне нещо повече от това, което се прилага спрямо България“.

Във връзка с институционалните промени и реформи, заявени от управляващите доц. Смилов изтъкна, че има политическо мнозинство, което стои зад това, остават технологично време и процедури, но истинското предизвикателство ще дойде после, когато ще се мерят реалните резултати.

„Това ще бъде истинският тест за мен. Да се смени атмосферата, духът, начинът на работа в тези институции, което ще отнеме малко повече време, но е реалният резултат, който би трябвало да преследваме", каза още анализаторът. По темата с исканата оставка на главния прокурор предлагания от Иван Гешев одит, който ЕК да извърши на работата на специализираното правосъдие, Даниел Смилов посочи: „Ако не е чисто пиар ход, то е някакъв ход да се печели време. Г-н Иван Гешев не вижда аргументите за своята оставка и търси някакъв мониторинг. Този мониторинг беше вече проведен - миналата година имахме три парламентарни избора и един президентски. Те бяха спечелени от мнозинства, които са убедени, че той не си върши работата.“

Наказателната политика на Гешев има сериозен дефект – не може да убеди обществото, че се действа с един и същи аршин, смята политологът. „Има нужда от промяна в политиката, която води тази институция в посока убеждаване на обществото, че се действа с един и същи аршин.“