"Кризата в управлението е видима. Напрежението в управляващата коалиция буквално ескалираше всеки ден. Изглежда по-вероятно да не може да продължи дълго това управление." Такова мнение изказа пред БНР проф. Екатерина Михайлова, преподавател по парламентарни практики, преди време дългогодишен политик от СДС и ДСБ.
"Изненадата не беше само при министър-председателя. Не се очакваше толкоз рязко и незнайно защо да приключат отношенията." - коментира тя.
Според проф. Михайлова трудно може да се формулира "точната причина за разпада".
"След разрухата, която заварихме от управлението на БСП и Жан Виденов, потърсихме съгласие по големите теми за България. Подобни неща не е лошо да се правят и в днешно време. (…) Потърсихме това съгласие и го получихме, единствено от страна на БСП не получихме подкрепа за част от нещата. След това постигането на тези големи теми се сблъска със сериозна съпротива и тежки реформи, загубихме някои хора по пътя, като наши сподвижници. (…) В този момент имахме президент, министър-председател и парламентарно мнозинство, което гледаше в тази посока." - направи аналогия с днешната криза Екатерина Михайлова.
"Бюджетът винаги е разделителна линия на управляващи и опозиция, винаги разделя. Отговорите може би ще ги получим скоро в рамките на бюджетната процедура. Втората тема, по която можем да разберем развръзката, е промяната в състава на правителството – ще се разбере има или няма подкрепа. (…) Ако няма кой да гласува законите и решенията на Народното събрание, едно правителство е с вързани ръце.", коментира тя.
Според нея "България вече доста дълго време е без ефективно действащ парламент, почти година".
Екатерина Михайлова смята, че този парламент трудно би съществувал до местните избори догодина.
"Той няма и потенциал да излъчи друго управление. Но понякога са се случвали непредвидими неща." - посочи тя.
Т.нар. политическо номадство е лошо явление, каза още проф. Екатерина Михайлова.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.