23 Декември, 2025

Експерт: Да продадем реакторите за АЕЦ "Белене" на Украйна е изгодна сделка

Експерт: Да продадем реакторите за АЕЦ "Белене" на Украйна е изгодна сделка

За България е важно да се освободи от "руската ресурсна хватка", смята Свилен Спасов

Американските реактори на "Уестингхаус", които се предвиждат за АЕЦ "Козлодуй", са единствените по рода си, които са в състояние да сменят мощността си сравнително бързо - от най-висока до 50%. Това заяви в предаването "На фокус" Свилен Спасов, който до 2018 г. е бил представител на американската фирма у нас.

Според него това е важно, защото така ядрената енергетика може да се комбинира лесно с енергията от възобновяемите източници. Освен това тези реактори са най-добрите в системите за безопасност, посочи Спасов.

За него сделката за продажбата на руските реактори, купени за АЕЦ "Белене", е изгодна. Украйна има нужда от нови ядрени мощности, защото окупираните централи едва ли ще заработят отново в близко време, а страната има капацитет от специалисти, които да изградят нови атомни блокове. От друга страна, за България е важно да се освободи от "руската ресурсна хватка".

В момента Русия контролира и АЕЦ "Козлодуй" - чрез ядреното гориво и основния комбинат за преработка на петрол, който е собственост на "Лукойл". Чрез доставката на гориво от "Уестингхаус" атомната ни централа започва полека да се измъква от руския контрол, анализира ситуацията Свиден Спасов.

Сподели:

Коментари (0)

Как ще се плаща през януари: лев и евро едновременно 

Как ще се плаща през януари: лев и евро едновременно 

 До края на 2025 г. банкоматите в страната работят единствено с левове, но от първия ден на 2026 г., те започват да изплащат само евробанкноти, същото важи и за разплащанията на ПОС-терминали

BBC разкри кои са кандидатите за най-високия пост във Федералния резерв

BBC разкри кои са кандидатите за най-високия пост във Федералния резерв

Избраната фигура ще има отговорната задача да ръководи американската банката в сложен период, когато институцията се сблъсква с политически натиск и вътрешни разногласия

Димитър Радев: Не бих приел да бъда служебен премиер, ще постави под съмнение независимостта на БНБ

Димитър Радев: Не бих приел да бъда служебен премиер, ще постави под съмнение независимостта на БНБ

По неговите думи еврозоната ограничава пространството за политически и икономически импровизации и изисква по-висока степен на дисциплина