31 Януари, 2026

Георги Георгиев: Сложихме край на безобразните практики съдилища да цакат гражданите с различни такси

Георги Георгиев: Сложихме край на безобразните практики съдилища да цакат гражданите с различни такси

Авторът

"Окончателно парламентът прие нови правила за разноските за адвокатска защита по дела, за които наскоро разказах.

Накратко, слагаме край на безобразната практика на различни съдилища да присъждат драстично различаващи се разноски в полза на спечелилата делото страна."

Това написа на страницата си във Фейсбук депутатът от ГЕРБ адв. Георги Георгиев.

"По този начин се защитават интересите на гражданите, които трябва да бъдат обезщетени за направените от тях разноски в пълен размер, а не да зависят от усмотрението на съдията без наличието на каквито и да било нормативно установени правила. Такива критерии за определяне на адвокатското възнаграждение ще бъдат създадени с нова наредба, която трябва да бъде приета от министъра на правосъдието в шестмесечен срок. 

За колегите юристи - ето и новата редакция на чл.78, ал. 5 ГПК:

Ако заплатеното от страната възнаграждение за адвокат е прекомерно съобразно действителната правна и фактическа сложност на делото, засегнатия интерес, условията, при които е възложено и оказано правно съдействие и защита, времето за извършването и спешността ѝ, квалификацията, опита и специализацията на адвоката, съдът може да присъди по-нисък размер на разноските в тази им част само по възражение за прекомерност, направено от насрещната страна, като използва критериите, определени в наредбата по чл. 36, ал. 3 от Закона за адвокатурата. Възражение за прекомерност може да се прави, ако възнаграждението, срещу което се възразява, е поне с една трета по-високо от възнаграждението на адвоката на страната, която го прави, ако тя е била представлявана от адвокат. Съдът не може да присъди по-нисък размер на разноските за адвокатско възнаграждение от размера на заплатеното възнаграждение на адвоката на насрещната страна.", завършва поста си народният представител. 

Сподели:

Коментари (0)

Европол и България разбиха престъпна мрежа за контрабанда на мигранти

Европол и България разбиха престъпна мрежа за контрабанда на мигранти

Мрежата е функционирала по пирамидален модел, като участниците са изпълнявали различни роли. Ядрото ѝ, базирано в София, е било съставено основно от български и сирийски граждани.

Асен Василев губи делото срещу Тошко Йорданов за 250 000 лева - съдеше го за злепоставяне

Асен Василев губи делото срещу Тошко Йорданов за 250 000 лева - съдеше го за злепоставяне

Йорданов заяви, че в миналото Асен Василев е откраднал интелектуална собственост от фирма. Доказателствата сочат, че твърдението му е вярно. Междувременно Василев е създал пречки за събирането на доказателства, Сега лидерът на ПП е осъден да плати на Йорданов 5779 евро, за съдебни разноски.

Делото срещу Иван Портних се връща на прокуратурата заради установени несъответствия

Делото срещу Иван Портних се връща на прокуратурата заради установени несъответствия

Според съда допуснатите несъответствия в обвинителния акт пречат на обвиняемите да разберат в какво са обвинени.