6 Февруари, 2026

Христо Иванов: Това правителство трябва да го има и то трябва да си свърши работата

Христо Иванов: Това правителство трябва да го има и то трябва да си свърши работата

Христо Иванов

Промяната е възможна само в съгласие между първите две сили

Това правителство трябва да го има и то трябва да си свърши работата, заяви пред бТВ съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов.  

Той напомни, че сформирането на кабинет е постигнато при много тежък компромис от двете страни и то „ще оправдае съществуването си ако реши един фундаментален проблем или поне покаже воля да започне да го решава – проблема с върховенството на закона“, начина, по който се упражнява властта. По думите му, това включва и реформирането на службите, които са имунната система на обществото.

Във връзка с изявлението на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов от днес Иванов коментира, че заради спора за назначаването на областен управител на Благоевград не може да се нарушават постигнатите „фундаментални уговорки“ и че „кухненската работа“ не бива да се изнася публично.  

По-рано Борисов изрази възмущение от това, че от ПП провеждат чистки и настояват за повече власт от тази, която са им дали избирателите – като пример той посочи желанието им да определят областния управител на Благоевград, където са трета политическа сила. Той се закани ГЕРБ да гласуват в пленарната зала своите закони, защото по думите му те са по-добри.  

Иванов от своя страна припомни, че ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС са приели обща законодателна програма.  

Той посочи, че „ако ГЕРБ се отказват от идеята да променим страната“, това управление няма основание да съществува. 

Съпредседателят на ДБ подчерта, че това е възможно само в съгласие между първите две политически сили.

Той добави, че при представянето на правителството Николай Денков и Мария Габриел са са ангажирали  назначенията в регулаторите да стават при съгласуване между първата и втората политическа сила. 

Сподели:

Коментари (0)

Премиерът: ОИСР е следващата голяма икономическа и политическа задача на обществото ни

Премиерът: ОИСР е следващата голяма икономическа и политическа задача на обществото ни

По думите му предпоставките за конкурентоспособността на страната се коренят в по-доброто образование, по-добрата инвестиционна среда, по-добрият пазар на труда,

Атанас Зафиров: Искането за смяната ми тръгна от моите другари, които бяха за участието ни в управлението

Атанас Зафиров: Искането за смяната ми тръгна от моите другари, които бяха за участието ни в управлението

о Тежестта на партията се мери на избори." Ако БСП си спечели изборите, след това въпросът с кого и как остава открит", разясни той

Младен Маринов: Защо ли РУ в Годеч е закрито от Бойко Рашков в същия период, в който е  регистрирана "фаталната" НПО

Младен Маринов: Защо ли РУ в Годеч е закрито от Бойко Рашков в същия период, в който е регистрирана "фаталната" НПО

Той подчерта, че има множество въпроси, на които първо трябва да бъдат дадени отговори, преди да се правят политически внушения