Илон Мъск, главен изпълнителен директор на Tesla, заяви, че не би му било приятно да види как производителят на електромобили се превръща в лидер в областта на роботиката и изкуствения интелект, без да има поне 25% контрол над компанията с право на глас, което е почти два пъти повече от сегашния му дял.
В публикация в социалната медийна платформа X Мъск заяви, че ако не получи акции в автомобилния производител, които да са "достатъчно, за да бъда влиятелен, но не толкова, че да не мога да бъда отхвърлен", в Tesla би предпочел да създава продукти извън компанията.
Мъск отдавна изтъква частично автоматизирания софтуер "Пълно самоуправление" на Tesla и прототипите ѝ на хуманоидни роботи, но производителят на електромобили генерира по-голямата част от приходите си от автомобилния си бизнес.
Мъск, най-богатият човек в света, понастоящем притежава около 13% от акциите на Tesla, след като през 2022 г. продаде акции за милиарди долари, отчасти за да подпомогне финансирането на покупката на Twitter за 44 млрд. долара.
В отделна публикация в X той заяви, че би се съгласил със структура от два класа акции, за да постигне целта си да получи 25% контрол с право на глас, но му е било казано, че това е невъзможно след първичното публично предлагане (IPO) на Tesla.
Дружествата със структури с двоен клас имат два или повече вида акции с различни права на глас - обикновено една с по-големи права на глас за основателите или ранните инвеститори и друга за други акционери с по-малко право на глас.
Понастоящем Мъск е изправен пред съдебно дело във връзка с пакета от компенсации. Акционерът на Tesla Ричард Торнета съди Мъск и борда на директорите през 2018 г. и се надява да докаже, че съоснователят е използвал господстващото си положение над борда на директорите на Tesla, за да получи прекомерно голям компенсационен пакет, който не изисква от него да работи в производителя на електромобили на пълен работен ден.
Мъск заяви на X, че няма "вражда" с борда на директорите по отношение на новия му компенсационен пакет, и заяви, че очакваната присъда възпрепятства дискусиите. /БГНЕС
снимка: БГНЕС
Още от Свят
Киев: Слабостта, зависимостта и късогледството на Роберт Фицо създават заплахи за цяла Европа
За Москва това е политически инструмент, средство за унижение и заплахи към суверенни държави, източник на корупция, зависимост и изнудване във взаимодействието с чуждестранни политици," заявиха от украинското министерство
Смъртоносен удар: Рублата може да бъде погребана! Набиулина да бъде "екзекутирана", зоват критици
Нетаняху: Войната на Израел в Газа помогна драматично да се промени Близкия изток
Доведе до нови мирни споразумения с арабските държави, похвали се той