26 Юни, 2026

Проф. Касчиев: Украйна няма интерес да причини авария с ядрени последици

Проф. Касчиев: Украйна няма интерес да причини авария с ядрени последици
проф. Георги Касчиев

Има ли реален риск от ядрен инцидент в Курската АЕЦ?

Има ли реален риск от ядрен инцидент в АЕЦ „Курск” коментираха ядреният физик проф. Георги Касчиев и председателят на Софийския форум за сигурност и бивш зам.-министър на отбраната Йордан Божилов в ефира на Нова ТВ.

Касчиев обясни, че работещите блокове са два, а 4-ти блок е обявен за ремонт, вероятно заради превантивни мерки за безопасност от страна на Русия. По негови думи реакторът няма защитна стоманобетонна обвивка около съоръженията на радиоактивния първи контур.

„Това е индустриално здание, което може да бъде поразено от артилерийски снаряд и не представлява особен проблем да бъде разрушено, да бъде предизвикана повреда на активната зона и изхвърляне на радиоактивни материали", посочи експертът.

Проф. Касчиев уточни, че в зависимост от повредите има десетки сценарии, които показват, че силно радиоактивно замърсяване може да има на стотици километри в продължение на няколко седмици”. По негови думи Украйна няма интерес да причини авария с ядрени последици.

Тази теза бе потвърдена и от Йордан Божилов, който счита, че Украйна няма интерес от директна атака върху централата, тъй като не се знае накъде може да отиде радиоактивното замърсяване.

„Ядрената карта се използва в две насоки. От една страна Русия заплашва с ядрено оръжие, но използва и реториката и за неконтролируема реакция в ядрената централа”, посочи още той.

Сподели:
Съветът на ЕС реши: Удължават с година икономическите санкции срещу Русия заради агресията в Украйна

Съветът на ЕС реши: Удължават с година икономическите санкции срещу Русия заради агресията в Украйна

Икономическите мерки срещу Москва бяха приети през 2014 г. и разширени неколкократно след февруари 2022 г., като обхващат ключови области - търговия, финанси, енергетика и технологии с двойна употреба

Спря евакуацията на кораби в Ормузкия проток

Спря евакуацията на кораби в Ормузкия проток

Контейнеровозът "Евър Лавли", плаващ под флага на Сингапур, е бил ударен от ирански снаряд, но според властите в Техеран сигурността на такива кораби не е гарантирана

Масирана атака срещу Москва: Собянин твърди, че са свалени 45 украински дрона

Масирана атака срещу Москва: Собянин твърди, че са свалени 45 украински дрона

Русия продължава да засилва системите си за противовъздушна отбрана около Москва и други стратегически райони, тъй като нападенията с украински дронове стават все по-чести и достигат все по-дълбоко във вътрешността на страната

Коментари (0)