Изложбата „Първото злато. Ада Тепе. Най-старото златно съкровище в Европа” бе открита в едно от най-привлекателните места в австрийската столица – престижния Музей за история на изкуствата. Това съобщиха от пресцентъра на Министерство на културата. При откриването на изложбата имаше над 700 души, сред които бившият президент Хайнц Фишер със съпругата си, официални лица, посланици и представители на културната общност във Виена. За първи път някой споменава Елиас Канети в контекста на двустранните ни отношения, са отбелязали домакините, и това направило много добро впечатление. Речта на служебния министър Рашко Младенов бе изслушана с истинско внимание и аплодирана дълго и искрено. Програмата на откриването включваше изпълнения на братя Владигерови и тяхната сестра, те пожънаха овации.
„Днес можем да покажем пред австрийската общественост предмети с уникална, световна значимост” - това каза министърът на културата Рашко Младенов в речта си при откриването. „Нито една изложба не може да обхване цялото многообразие и великолепие на културните ценности на една държава, но това, което ще видите в тази прецизно подбрана колекция, представлява ретроспекция на хилядолетната история на България”, подчерта министър Младенов в словото си. Той изтъкна, че българо-австрийските културни отношения датират от векове.
„Позволете ми да посоча само един пример: има един велик писател, на когото през 1981 година беше присъдена Нобелова награда за литература – Елиас Канети. Не знам колко от вас знаят факта, че той е роден в един български град, разположен на река Дунав – град Русе, който тогава се е казвал Русчук. Шестгодишен, заедно със семейството си напуска България и след това прекарва живота си в Австрия, Великобритания, Швейцария, но той никога не забравя своя роден град и по-късно пише за него, цитирам: „Русчук е бил първият прозорец, през който съм се надвесил, за да наблюдавам всички раси, за да слушам всички езици, за да изследвам всички обичаи, за да опозная всички нации, които все пак се сработваха доста добре в този микрокосмос”. Мисля, че едва ли може да се обясни по-силно и по-точно, че общуването на културите не е просто съжителство. То е отваряне, то е чуваемост, опознаване, разбиране на другия. И мисля, че това е главната цел, към която трябва де се стремим и да работим, както казваме, единни в многообразието”, каза в речта си при откриването на изложбата министър Младенов. „През 2018 година, която ще бъде Европейска година на културното наследство, България и Австрия ще председателстват последователно Съвета на Европейския съюз. Този факт безспорно придава нов импулс в нашите двустранни отношения и ще остави трайни следи в тяхното развитие. Убеден съм, че заедно ще извървим пътя, който ще ни доведе до успешно осъществяване на Председателството”, посочи българският министър на културата и изказа благодарност към Археологическия институт с музей при БАН, на Института за източна и европейска археология към Австрийската академия на науките и на всички институции, допринесли за осъществяването на инициативата.
Изложбата „Първото злато. Ада Тепе. Най-старото златно съкровище в Европа“ ще гостува в престижния виенски музей в продължение на четири месеца.
Още от Арт Фактор
"Направих каквото можах" - книга с автограф от граф Фосколо
Книгата може да намерите и закупите на щанда ПРОЗОРЕЦ в НДК или онлайн, нейната официална премиера ще е на 15 януари 2025 г. в столичния клуб „Перото“
Режисьорът Адела Пеева ще получи почетна статуетка "Златния ритон"
28-то издание на ежегодния фестивал за българско документално и анимационно кино започва в Пловдив
Откриват Панаир на книгата в НДК
Мотото тази година е "Създаваме истории. Създаваме история", ще има разговори и дискусии с чуждестранни и български автори, представяне на по-интересни заглавия