Спазването на Договора за добросъседство и приятелство с България и Преспанското споразумение с Гърция е ключово за интеграцията на Северна Македония в Европейския съюз.
Това се посочва в заключенията от днешната среща на върха между лидерите на ЕС и Западните Балкани.
„Помирението, приобщаващото регионално сътрудничество и добросъседските отношения са в основата на Европейския съюз. Прилагането на международните споразумения добросъвестно и с осезаеми резултати, включително Споразумението от Преспа с Гърция и Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество с България, е от съществено значение.“ - се казва в документа.
Допълва се, че страните от Западните Балкани трябва да положат усилия за насърчаване на помирението и регионалната стабилност, както и да се намерят решения на двустранните проблеми, „които се коренят в наследството от миналото“.
Документът засяга и отношенията между Косово и Сърбия - отбелязва се, че липсата на нормализация възпрепятства евроинтеграцията на двете държави. В заключенията се посочва, че Белград и Прищина трябва да изпълнят двата договора за нормализация, постигнати с посредничеството на ЕС – Брюкселското споразумение (2013 г.) и Охридския анекс (2023 г.)
„ЕС остава най-близкият партньор на региона - основният инвеститор и търговски партньор, както и основният му донор. Разчитаме на нашите партньори от Западните Балкани да направят това видимо за обществеността и да демонстрират ангажираността си към ценностите и реформите на ЕС чрез думи и действия, с подкрепата на стратегическите комуникации на ЕС.“ - се казва още в заключенията от срещата. /БГНЕС
Още от Свят
Сенатът на САЩ прие закона за отбраната - военните разходи са 895 млрд. долара
Всички демократи с изключение на неколцина, както и почти всички републиканци гласуваха за окончателното му приемане
САЩ санкционираха още лица от Република Сръбска, свързани с Додик
Добавени са четири физически лица и четири компании
Задържаха китаец в германската военноморска база в Кил - обвиняват го в шпионаж
Там се намира една от трите флотилии на германските ВМС, както и сухият док, в който ThyssenKrupp Marine Systems строи подводници