Китайските сайтове за онлайн търговия причиняват огромни загуби за европейските и на българските производители.
Затварят се предприятия и се закриват работни места, включително в България. Ангажират се карго полети за години напред.
Ниското качество на китайските стоки бързо ги превръща в отпадъци, с които Европа трябва да се справя. Опасните химически вещества и смеси в дрехи, козметика и детски играчки имат доказано негативен здравен ефект, а в България на практика тези стоки влизат безконтролно.
За проблема сигнализира бизнесът, като призова държавните власти за спешни мерки по време на кръгла маса, организирана от Българската стопанска камара и Българската асоциация "Кръгов текстил".
Обхватът на проблема е сериозен, защото много от цеховете в Родопите, които шият, са затворени.
65% от пратките са с фалшифицирана стойност.
"Снежна топка, която може да се превърне в лавина" – така определи безконтролното нахлуване на китайските стоки в България, председателят на Стопанската камара - Добри Митрев.
През 2022 година в Европа от Китай са внесени един милиард пратки на стойност всяка под 150 евро. През 2023 година пратките се удвояват до 2 милиарда. Повече от 110 самолета за карго доставки излитат от Китай всеки ден. Карго полетите се ангажирани за години напред за сметка на фармацевтични стоки, например, коментираха експерти, участващи в кръглата маса.
Около 20 млн. пратки са влезли в България – средно по една пратка на месец на активен потребител. Средната цена на продукта от сайтове като Temu, Shein или AliExpress, е около 7 долара. Продават се безконтролно опасни дрехи, детски играчки и инструменти. У нас стоките не подлежат на проверки, защото входните точки на тези продукти са вътреобщностни страни или пък са адресирани до потребител и не подлежат на отваряне и проверка от митническите и здравните власти.
Въпреки това, тематични проверки се извършват, посочи Виктория Христова от Министерството на здравеопазването. Целогодишен контрол законодателството не предвижда, няма и осигурен ресурс, допълни тя.
В държави, в които редовно се изследват проби, проучвания показват подчертано тревожни резултати. Иван Люцканов от Асоциация "Кръгов текстил" цитира данни от Германия.
И така, трите най-популярни китайски компании за онлайн търговия генерират оборот от 15 до 30 млрд. долара само през последните няколко години. И печелят от продажби на отпадък, защото стоките, които продават бързо се превръщат в отпадъци, с които Европа трябва да се справя, изтъкнаха участници в конференцията.
В същото време български и европейски предприятия изнемогват под натиска на китайската онлайн търговия, посочи и Севделин Спасов от Асоциация "Кръгов текстил".
Заради икономическия, социалния и екологическия отпечатък на тези стоки, Европа трябва да вземе спешни мерки, настояха българският бизнес и българските институции. За пример беше изтъкната подготовката на ограничаващо законодателство във Франция и Германия, но също беше изразено съмнение, че България ще посмее да направи това. Така че, у нас ограниченията се очакват основно от европейските регламенти.
Още от Бизнес
Ключова стъпка в енергетиката: Подписан е нов договор между "Уестингхаус Електрик Къмпани" и АЕЦ "Козлодуй“
Той включва анализи на безопасността за лицензиране на нов проект на ядрени горивни касети, съвместим с проекта на горивото, което се използва в момента на блок 6 на централата
Санкциите застигнаха и "Газпромбанк", от днес е забранено разплащане с нея
Така по-трудно Кремъл ще заобикаля американските санкции и ще има възможност да финансира и оборудва своята армия
ЕЦБ: Броят на потребителите в еврозоната, които притежават криптовалути, се е увеличил повече от два пъти
Биткойнът надхвърли 100 000 долара по-рано този месец след изборната победа на Доналд Тръмп в САЩ и обещанието му да превърне Съединените щати в „световна столица на биткойна и криптовалутите“