7 Февруари, 2026

КНСБ: Договорили сме 10% увеличение на заплатите, иначе очакваме протести навсякъде

КНСБ: Договорили сме 10% увеличение на заплатите, иначе очакваме протести  навсякъде


Очевидно е, че няма да има замразяване на заплати, заяви на брифинг в Бургас президентът на КНСБ Пламен Димитров.

"Със сигурност това, което ние очакваме и сме говорили с финансовия министър е за хоризонтална политика от 10% увеличение на всички заплати в бюджетните системи и към него ние всъщност тласкаме бюджета да намерим съответните приходи, които са необходими, за да вържем тази сметка, заедно с увеличение на пенсиите по швейцарското правило без промяна. Тоест, програмата миниум, която очакваме в бюджета за 2025 година, е минимална заплата от 1077 лева, както е решена и гласувана без обструкции и без никакви промени", заяви Димитров.

Президентът на КНСБ отбеляза още, че очакваният ръст на заплатите в бюджетната система е с поне 10%, но в някои сфери трябва да бъде по-висок. За учителите 125% от средната работна заплата, подчерта той.

По думите му, ако този балансиран подход не се постигне, се очакват протести навсякъде.

"Тези, които не получат това, което искат ще излязат на улицата”, предупреди Пламен Димитър.

Според него има от къде да се намерят парите без да се вдигат данъци.

"Ако върнем ДДС на 20% за всички – това са 500 млн. допълнително”, каза още президентът на КНСБ. | БГНЕС


София / България
Сподели:

Коментари (0)

Крум Зарков: Имам очаквания да съм следващият председател на БСП

Крум Зарков: Имам очаквания да съм следващият председател на БСП

С Румен Радев поддържам отношения на взаимно уважение, но не бих водил диалог с него, изтъкна още кандидатът за лидер на социалистите

Социалистите се събират на 51-и конгрес, ще избират и нов лидер

Социалистите се събират на 51-и конгрес, ще избират и нов лидер

Сред кандидатите да заемат мястото на Атанас Зафиров са петима изявени личности в партийния и обществен живот

Облачна събота, но сравнително топла за сезона

Облачна събота, но сравнително топла за сезона

Максималните температури в Северна България ще бъдат между 5° и 10°, в Южна – между 11° и 14°, в крайните югозападни райони до 17°, в София 10°-11°