Николай Ненчев
"А какво ще стане, когато революцията се случи в Русия? Коя армия ще ги освобождава тях?" Сетих се за този въпрос по повод на един приятел, дългогодишен политически затворник и коцлагерист в Белене и в други затвори. Светла да е паметта му, прекарал е повече от дванадесет години в комунистическите концлагери, той ми разказа следната история:
През 1956 г., по време на унгарските събития, на сутрешната проверка в концлагера Белене, попитал началника на затвора какво се случва в Унгария и защо протестира унгарския народ!?
Началникът отговорил заплашително:
- "каквото и да става ще влезе съветската армия и ще реши проблема!"
По-късно, през 1968 г., по време на събитията в Чехословакия, пак пред всички затворници, администрацията и охраната на затвора, попитал началника, какво се случва в братската държава?
Получил пак същия отговор:
- "ще влезе съветската армия и ще ги освободи от реакционните елементи!"
Тогава затворникът не се сдържал и попитал:
- "а какво ще стане, когато революцията се случи в Русия?" Коя армия ще ги освобождава тях?
Началникът на затвора не отговорил, но страдалецът отнесъл голям бой и месеци изолиран в карцера!
Е, макар и късно, май и това време дойде!
Още от Свят
Иранците напуснаха преговорите след като Тръмп поиска Техеран да усмири "Хизбула" - или САЩ подновяват атаките
Иранските представители са напуснали сградата на преговорите след среща с катарската делегация
Мадяр: Диктатурите рухват внезапно, падането на Крим е краят на Путин
„Крим ще събори Москва – това е психологическата точка на пречупване"
Пожар на гръцкия остров Сирос, властите инструктираха жителите на застрашен район да се евакуират
Хората са насочени към столицата на острова Ермуполи