Посланикът на Полша в България Мачей Шимански и съпредседателите на фондация „Българска памет – братя Диневи“, Динко и Йордан Диневи откриха барелеф на полския поет, драматург, есеист, преводач и революционер Адам Мицкевич в град Свети Влас днес. На тържеството присъстваха кметът на Свети Влас Иван Николов, бившите министри Соломон Паси и Гергана Паси, общински съветници, граждани и туристи. Паметникът на Адам Мицкевич – най-популярният деятел на Полското национално движение, е изграден от фондация „Българска памет – братя Диневи“ и е поставен в създадената от нея „Алея на народите“ на яхтеното пристанище в Свети Влас. Автор на барелефа е скулпторът Петко Йорданов, директор на художествената галерия в Ямбол.
„Мицкевич е не само гениален поет, той е голям патриот, който с обществената си дейност направи така, че Полша се възстанови и продължи да съществува като държава“, заяви при откриването посланикът на Полша у нас, Мачей Шимански.
„Както ние българите се отнасяме към Ботев, така и поляците уважават Мицкевич, поясни при откриването писателят Стоян Райчевски, управител на фондация „Българска памет – братя Диневи“.Творчеството му е повлияло благотворно не само поколения българи, немалко български поети и писатели са се учили от него. А дейността му, свързана с развитието на Полското национално движение, е вдъхновявала не един и двама български възрожденци и борци за национално освобождение.
Животът на Мицкевич е свързан и с България, допълни Стоян Райчевски. През октомври 1855 г. поетът тръгва с кораб за Константинопол. Там трябвало да организира полски и еврейски легиони, които да подпомогнат армията на Великобритания и Франция срещу Русия по време на Кримската война (1853-1856). С подобна задача Мицкевич акустирал в Бургас на 8 октомври. В морския град го очаквал поляка Михаил Чайковски-Сакък паша, на служба в османската армия. Двамата разговаряли за възможността предвождания от Чайковски военен отряд да замине за Крим срещу русите. Мицкевич живял в палатковия лагер на офицерите и войниците край Бургас и рецитирал пред тях свои стихове. Бургас прави знак на уважение към полския поет още през 1949 г., когато в Морската градина на града е изграден паметник на поета.
След двуседмичния си престой в българския град, поетът продължил пътя си към Константинопол. Там обаче се разболял от холера и за няколко дни починал. Тленните му останки били изпратени за Париж от хиляди по истанбулските улици, като най-многобройна била българската делегация от цариградски българи. Полският писател Зигмунд Милковски пише по този повод: „Българите бяха дошли, за да изразят своята почит към гения на славянската поезия“. Тези факти са добре документирани от чуждестранни писатели и журналисти, знаем къде е живял и какво е правил в Бургас“, заяви Стоян Райчевски, председател на фондация „Българска памет – братя Диневи“.
Фондацията на меценатите братя Диневи е създала множество културни обекти през последните 33 години, сред които е и „Алея на народите“, в която е поставен барелефа на Мицкевич. Към този момент в Алеята се намират барелефите на Васил Левски и Христо Ботев, на Шандор Петьофи, на руския адмирал Фьодор Ошаков, на английския адмирал Хорацио Нелсън, на френския маршал Филип дьо Клерк, на американския журналист Джанюариъс Макгахън, на обединителят на Италия Джузепе Гарибалди, на немския поет и драматург Шилер, на грузинския княз Алексей Церетели – застъпник на българската национална кауза, на казахстанския философ Абай, на японския сачерай Сейго Ямадзава и др. Идеята на „Алея на народите“ е да се покаже уважение не само към българските, но и към национални герои на други държави.
В Свети Влас се намира и създадената от Фондация „Българска памет – братя Диневи“ Алея на Олимпийската слава, която обединява барелефите на всички български златни олимпийци. Фондацията е създала още най-големия монумент на хан Тервел в България, издигнала е паметник на 28-ят американски президент Удроу Уилсън, наричан още „Спасителят на България“, изградила е църквата „Свети Власий“, параклиса „Свети Йоан Предтеча“. С нейно съдействие местният отец Петър е създал прочутата „Пътека на вярата“, на която са изградени 40 параклиса, посветени на живота на Иисус Христос.
В момента фондацията изгражда „Алея на сценичната слава“. В нея се поставят бронзови барелефи на най-обичаните български сценични артисти, прославили името на страната по света – там са образите на Гена Димитрова, Борис Христов, Милчо Левиев, Георги Минчев, Пламен Ставрев, Георги Парцалев, Тодор Колев, Стоянка Мутафова, Георги Калоянчев, Стефан Данаилов и др. „Алея на сценичната слава“се намира в построения от фондацията амфитеатър „Арена Свети Влас“ с 600 седящи места.
Амфитеатърът, който е частна инициатива на братя Диневи, има през летния сезон над сто представления. Курортът Свети Влас е известен с културно-историческия туризъм, организиран от частната фондация „Българска памет – братя Диневи“.
Още от Арт Фактор
Сър Пол Маккартни пя заедно с Ринго Стар и Рони Ууд на финала на турнето си в Лондон
Легендарният бийтълс зарадва феновете си с изпълнението на 40 парчета на различни инструменти в O2 Arena в британската столица
"Направих каквото можах" - книга с автограф от граф Фосколо
Книгата може да намерите и закупите на щанда ПРОЗОРЕЦ в НДК или онлайн, нейната официална премиера ще е на 15 януари 2025 г. в столичния клуб „Перото“
Режисьорът Адела Пеева ще получи почетна статуетка "Златния ритон"
28-то издание на ежегодния фестивал за българско документално и анимационно кино започва в Пловдив