Международен екип от учени - от Калифорнийския университет в Санта Круз, Института Макс Планк за изследване на слънчевата система и Колеж дьо Франс - успя да определи истинската възраст на Луната.
Изследването, което са направили, е публикувано в списание Nature. И в него те са установили, че Луната е претърпяла мощна вулканична дейност, която е довела до многократно топене и разместване на нейната кора.
Изследователите предполагат, че подобни процеси са причинени от приливни сили, произтичащи от непосредствената близост на Луната до Земята. Под тяхно влияние вътрешността на Луната се нагрявала, поддържайки бурен вулканизъм, подобен на дейността на спътника на Юпитер Йо. В резултат на това кората на Луната многократно се е топила и нейният състав се променял, което затруднява точното определяне на възрастта на небесното тяло. Според изследователите Луната се е образувала преди около 4,5 милиарда години, но нейната кора изглежда е с около 80-160 милиона години по-млада.
За да проучат вулканичната история на Луната, учените са използвали анализа на радиоактивни изотопи в лунните скали, а също са симулирали топлинния поток от недрата на спътника. Те забелязаха стабилни кристали от циркониев силикат, които запазиха информация за първоначалното състояние на кората.
Използвайки данни за изотопния разпад, екипът реконструира хронологията на събитията. Изчисленията показаха, че топлинният поток от дълбините на Луната може да е разтопи мантията и кората няколко пъти. Лавата е проникнала на повърхността или под кората, което е довело до значителна промяна в структурата на скалите. Въпреки това в някои области цирконите останали студени и запазили оригиналната си структура. Тези процеси обясняват защо възрастта на лунните скали често изглежда по-млада от изчислената възраст на Луната. Радиоактивните изотопи записват времето на последното нагряване на скалите, а не на истинското им образуване. Вулканизмът също изтрил следите от ранни ударни басейни чрез напълването им с лава, което обяснява малкия брой кратери на Луната.
Според откритията на учените Луната се е формирала преди 4,43-4,51 милиарда години, а кората й се е образувала преди около 4,35 милиарда години.
Новите данни от това изследване не само разрешават противоречията при определяне на възрастта на спътника на Земята, но и предоставят цялостна картина на неговата история, предаде БГНЕС.
Още от Наука
Престижни учени алармират: Над човечеството е надвиснала голяма заплаха - огледалните форми на живот
Говорят за риск, който до голяма степен е неизвестен на широката общественост
"Българската група" ранни съвременни хора се е кръстосвала с неандерталците два пъти
Изследванията, публикувани в списанията Nature and Science, помогнаха да се разбере по-добре как тези групи се кръстосват
Среща с украинския ветеран проф. Игор Жалоба – днес, в НБУ
По време на службата си съчетава военните задължения с преподавателска дейност, провеждайки лекции и видео включвания директно от окопите