17 Декември, 2025

Подвластният на метежниците либийски парламент иска да изгони посланиците на страните, подкрепящи Израел

Подвластният на метежниците либийски парламент иска да изгони посланиците на страните, подкрепящи Израел

Халифа Хафтар

Заплаха за спиране на доставките на горива

Либийският парламент, заседаващ в град Тобрук в Източна Либия, поиска "незабавното" отпътуване на посланиците на държавите, подкрепящи Израел във войната му с палестинската групировка "Хамас", като посочи по-специално САЩ, Великобритания, Франция и Италия, предаде Франс прес.

Парламентът е контролиран от лагера на близкия до Русия маршал Халифа Хафтар, който е в противоборство с международно признатото правителство в Триполи. 

В комюнике, публикувано на сайта на институцията, се отправя заплаха за спиране на доставките на въглеводороди за подкрепящите Израел страни, ако "избиването на палестинци" не спре.

"Молим посланиците на държавите, които подкрепят ционисткото образувание (Израел, бел. ред.) в неговите престъпления, незабавно да напуснат (либийската) територия", се казва в комюникето на парламента в момент, когато войната между Израел и "Хамас" навлезе в 20-ия си ден.

Войната беше предизвикана от безпрецедентната атака на палестинската ислямистка групировка срещу Израел на 7 октомври, при която бяха убити над 1400 души, най-вече цивилни.

"Ако кланетата, извършвани от ционисткия враг, не спрат, призоваваме либийското правителство да спре износа на петрол и газ за държавите, които го подкрепят", заявяват от парламента. 

В изявлението се осъждат "по най-категоричен начин" действията на "правителствата на САЩ, Великобритания, Франция и Италия", които "подкрепят ционисткото образувание в неговите престъпления" в ивицата Газа, докато техните лидери "изнасят лекции за правата на човека и правото на народите на самоопределение".

Международно признатата власт в Либия е правителството на националното единство в Триполи. В източната част на страната , установено от парламента и свързано с лагера на Халифа Хафтар, силния човек в Източна Либия.
В няколко либийски града се проведоха демонстрации в подкрепа на палестинците, особено след смъртоносния удар по болница "Ахли Араб" в Газа на 17 октомври. 

Сподели:

Коментари (0)

Декларация ЕС-Западните Балкани: РСМ трябва да изпълнява договора с България

Декларация ЕС-Западните Балкани: РСМ трябва да изпълнява договора с България

Лидерите на ЕС и държавите членки, в консултация с партньорите от региона, подчертават, че бъдещето на Западните Балкани е в Европейския съюз и че разширяването представлява геостратегическа инвестиция в мир, сигурност, стабилност и просперитет

Сенатът на САЩ гласува 901 милиарда долара за Пентагона и нова военна помощ за Украйна

Сенатът на САЩ гласува 901 милиарда долара за Пентагона и нова военна помощ за Украйна

По-рано този документ успешно премина през Камарата на представителите, а Доналд Тръмп вече обеща да го подпише,

Кремъл е заплашвал Белгия и лично нейния премиер, за да замрази помощта за Украйна

Кремъл е заплашвал Белгия и лично нейния премиер, за да замрази помощта за Украйна

Русия вече е стигнала доста далеч в навечерието на съдбоносната среща на върха на 18 декември.