Ливанците се притесняват от разширяване на войната между Хамас и Израел

снимка: БГНЕС

снимка: БГНЕС

Нараства напрежението в Близкия изток. След като израелски удар уби висш ръководител на "Хамас", "Хизбула" заяви, че това няма да остане безнаказано. На фона на тези събития, ливанците се притесняват от откриването на нов фронт на войната, в който страната им да бъде въвлечена, обяснява Voice of America (VOA), цитирана от Нова ТВ. Сблъсъците между "Хизбула" и Израел се засилиха, след като ръководителят на организацията заяви, че убийството на висшия лидер на "Хамас" - Салех ал-Арури от Израел няма да остане безнаказано. Тези думи породиха опасения за нова всеобхватна война, особено сред християните маронити в Ливан. Алис живее в източно предградие на столицата Бейрут, в мазе, със съпруга си Башир и шестте им деца, очаквайки пристигането на седмото си дете. Вече на ръба на мизерията. Жената е притеснена, че конфликтът ще унищожи живота ѝ.

"Страх ме е, че войната може да достигне Бейрут. Няма да знам какво да правя с децата. Къде бихме могли да се скрием? В момента поне, дори и да сме бедни, мога да им дам малко хляб. Какво ще стане тогава? Нека Бог ни закриля", каза Алис. В тези несигурни времена хората казват, че намират сила и подкрепа единствено във вярата си.
"Хората започват да мислят, че ливанските политици и ръководители вече не са способни да намерят решение на проблемите и се обръщат към Бога. Той е единственият, който може да ни даде утеха и сила да продължим напред", обясни отец Габриел Табет. Християнската благотворителна организация "Кухня Мариам" отваря врати преди три години в един от най-засегнатите райони от смъртоносната експлозия на пристанището в Бейрут, през август 2020 г. Доброволци приготвят около 1500 топли ястия всеки ден за най-нуждаещите се. "Хората идват при нас, знаейки, че ще намерят място за хранене, където могат да се нахранят, без да плащат нито стотинка. С Божията помощ, ние ще можем да продължим да им помагаме", каза доброволецът Кристиан Зейла.

Ливан, страната където 80% от населението живее под прага на бедността, преживява една от най-тежките икономически и финансови кризи в своята история. "Стойността на валутата се влоши от 1500 лири за долар през 2009 г. до 89 000 лири за долар. В момента ливанската лира на практика е без стойност. Ако нещата ескалират, икономиката ще се свие още повече и това ще има опустошителни хуманитарни последици", каза Мохамад Фаур, икономист в Американския университет в Бейрут. Трансграничните сблъсъци между Израел и подкрепяната от Иран групировка „Хизбула”, която е доминиращата сила в Южен Ливан, станаха още по-интензивни. Ливанските сили, опозиционната партия за правата на християните маронити, призовава „Хизбула” да избягва откриването на нов фронт на войната.

Според Гасан Хасбани от партия "Ливански сили" присъствието на „Хизбула” само по себе си е заплаха за стабилността на страната. „Това не е само ливански проблем, това е регионален и глобален международен въпрос, който трябва да бъде разгледан", обясни той. Засега повечето ливанци просто се надяват, че страната им няма да бъде погълната от войната между „Хамас” и Израел, показа репортажа на Voice of America (VOA).