„Сърбия трябва да бъде част от ЕС възможно най-скоро, но за целта е нужен силен ангажимент към демокрацията“.
Това заяви председателят на комисията по външна политика на германския Бундестаг Михаел Рот, по време на посещението си в Сърбия, съобщи телевизия N1.
„Искам Сърбия да бъде в ЕС възможно най-скоро, но е необходим преломен момент, силен ангажимент към демокрацията, честни и справедливи избори. ЕС направи много грешки по отношение на Западните Балкани, не спази обещанието си и затова много хора в Сърбия са гневни, и с право. Сега виждаме, че ако не поемем отговорност като ЕС, авторитарни режими като Китай и Русия ще увеличат влиянието си в региона. Те не споделят нашите ценности. Това е сериозен конфликт на различни ценности", каза Рот.
Германският законодател се съгласи с твърдението на сръбския президент Вучич, че диалогът между Берлин и Белград е „открит, но труден“.
„Основният въпрос към Вучич беше - наистина ли искате да поведете Сърбия към ЕС и ако да - как“, каза Рот.
Той заяви, че не е чуждестранен агент, но като представител на европейска държава би искал да насърчи обществото и политиците да изпълнят всички очаквания от ЕС.
„Ние сме преди всичко общност на споделени ценности, а не просто единен пазар или икономически проект. Бих искал да поканя моите колеги да обсъдим демокрацията, върховенството на закона, независимостта на съдебната власт и свободата на медиите", каза Рот.
Германският депутат оцени положителното икономическо развитие на Сърбия, като добави, че много германци инвестират парите си в балканската страна.
Рот заяви, че очаква Белград да постигне напредък по други критерии като: независимата съдебна система, върховенството на закона, свободата на медиите и свободата на изразяване.
Той изрази загриженост, че „политическата атмосфера в Сърбия става все по-агресивна“ и посочи демократично избраните политици като отговорни за това.
Председателят на германската външна комисия не пропусна да коментира резолюцията за геноцида в Сребреница, която беше приета от Общото събрание на ООН на 23 май. Рот определи сръбската реакция на приемането на резолюцията като „срамна“.
„Работата върху паметта беше изключително важна за мен като германски политик, защото никоя страна в света не е поела по-голяма отговорност за военните престъпления, за Холокоста, за двете световни войни от Германия. Говорим със съседите си за вината си и те ни прощават. Това е една безкрайна история. Помирението е предпоставка за истинско приятелство и сътрудничество, а Западните Балкани се нуждаят именно от това“, каза германският депутат.
Той добави, че никой не иска да обвинява сърбите, „вината винаги е индивидуален въпрос, но колективна отговорност на сръбското и германското общество е открито да каже, че подобни неща никога повече няма да се случат“.
Рот подчерта, че трябва да помним жертвите, независимо от тяхната националност, като повтаря, че Сребреница е била геноцид.
БГНЕС припомня, че през юли 1995 г. в босненския анклав Сребреница сръбските сили, командвани от генерал Ратко Младич и Радован Караджич, избиват само за няколко дни над 9000 души. Това е най-голямото клане на цивилни в Европа след Втората световна война /ВСВ/. До днес са открити телата на над 8000 от тях. Те са погребани в местността Поточари край Сребреница. /БГНЕС
Михаел Рот, снимка: БГНЕС
Още от Свят
Великобритания достави тайно на Украйна нова партида далекобойни крилати ракети Storm Shadow
Тази доставка е първата, осъществена по време на управлението на премиера Киър Стармър
ЕП одобри кандидатурата на Илиана Иванова за член на Европейската сметна палата
Тя беше член на палатата през периода 2013 г.-2023 г.
Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка
Проектът е на стойност 1,92 млн. евро